Hayalet ağlara dikkat

Giriş Tarihi: 6.11.2013
Doğu Akdeniz'de avlanan balıkçıların denizde bıraktığı ve kaybolduğu için 'hayalet ağ' denen ağlar, deniz canlılarının yaşamını tehdit ediyor. Denizaltında yaşayan canlılarının birçoğunun yok olmasına neden olan 'hayalet avcılığı'nın önüne geçebilmek için Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, balıkçıların atıp toplamadığı ağlar üzerinde çalışma başlattı.

TÜM KURUMLAR KATILDI
İskenderun Körfezi'nde gerçekleştirilen çalışmayla ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Hatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Mavi Kilikya Derneği, Doğa Araştırmaları Derneği, Adana Sualtı ve Doğa Sporları Eğitim Merkezi'nin temsilcileri Su Ürünleri Fakültesi'nde düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Toplantıda hayalet avcılıkla ilgili yapılması gereken idari, akademik ve pratik uygulamalar bilimsel veriler doğrultusunda ele alındı. ÇÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Caner Enver Özyurt katılımcılara hayalet avcılıkla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Son dönemde gelişen malzeme teknolojisine paralel olarak, av araçlarının su altında parçalanmadan dayanma sürelerinin önemli düzeyde artış gösterdiğine dikkat çeken Doç. Dr. Özyurt, bu durumun hayalet av araçlarının su altındaki etkilerinin çok daha uzun süre devam etmesine neden olduğunu söyledi.

KRİTİK BÖLGELERDE TEMİZ

Türkiye'de de bu verilerin yok denecek kadar az olduğunu bildiren Doç. Dr. Özyurt, TÜBİTAK'ın desteğiyle Ç.Ü. Su Ürünleri Fakültesi tarafından kayıp av araçlarının miktarının belirlenmesi için İskenderun Körfezi'nde yapılan çalışmada elde edilen verilerin, sorunun boyutunu ortaya koyması açısından büyük önem taşıdığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayalet ağlara dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN