Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi korumak için gençlere ulaşılmalı

Tarihi Kentler Birliği Başkanı Güzelbey, "Siz istediğiniz kadar tarihi mekanları restore edin, içinde tinerciler dolaşıyorsa yaptığınız iş boşa gidecektir" dedi

Giriş Tarihi: 6.11.2013
Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, "Siz istediğiniz kadar tarihi mekanları restore edin, içinde tinerciler dolaşıyorsa yaptığınız iş boşa gidecektir" dedi. Güzelbey, Toplumsal Ekonomik Araştırmalar Merkezi Derneğince Antalya'da düzenlenen 'Kaleiçi'nin dünü, bugünü' adlı panelde yaptığı konuşmada Gaziantep'i anlattı.

ÇOCUKLARDAN BAŞLADIK
Kentin 1990'lı yıllardan itibaren yoğun göç almaya başladığını belirten Güzelbey, buna bağlı olarak oluşan negatif etkilerin ise 2000'li yıllarda madde bağımlıları olarak ortaya çıktığını söyledi. Madde bağımlılarının en çok sevdiği yerlerin, tarihi mekanlar olduğunu anlatan Güzelbey, "Tarihi mekanlarla ilgili projeler yürütürken sokakta yaşayan çocuklar için de sosyal projeler üretmek gerekiyordu. Biz işe biraz da buradan başladık" dedi.

YENİ BİR ŞEHİR

Güzelbey, madde bağımlısı çocukları kötü alışkanlıklardan uzaklaştırarak tarihi yapıların korunmasını sağladıklarını belirterek, "Bir yandan restorasyon yaparken öbür yandan aralardaki bağımlılara ulaştık" dedi. Gaziantep'te yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Güzelbey, "AB desteğiyle, kültür ve turizm alanında projeler üreterek yeni bir kent oluşturduk" diye konuştu.

DOĞRU ANLATILMALI
AB destekli projelerle güzel çalışmalar yaptıklarını belirten Güzelbey, "AB para vermez nasihat verir demişlerdi. Doğruyu anlatabilirseniz başarılı olabilirsiniz. Biz doğru anlatarak AB'den tuvalet yapmak için para aldık. Projeyi doğru yazdık da verdiler. Bu projeleri yaparken 3 kişiyi küstürürsünüz ama 300 kişiyi kazanırsınız. Bu işlerde kararlı olmak lazım" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi korumak için gençlere ulaşılmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN