Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana'nın turizmdeki konumu mutlu etmedi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Adana'nın turizm pastasından pay alamadığını söyledi

Giriş Tarihi: 7.11.2013
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, "Bu yıl 34 milyonu aşan turist sayısına ulaşacağız ve turizm gelirimizin 33 milyar dolara ulaşması bekleniyor" dedi. Özaslan, Adana Turizm Çalıştayı'nın açılışında, Adana'nın, çok önemli bir potansiyele sahip olmasına rağmen son yıllarda gelişmişlik seviyesinde başta turizm olmak üzere hak ettiği yerde olmadığını söyledi.

ZAFİYETLERİMİZ VAR

Turizmin Türkiye için büyük önem taşıdığına dikkati çeken Özaslan, "Ziyaretçi sayısı açısından dünyada 6, turizm geliri açısından da 12. sıradayız. Turizm sektörü, Türkiye'nin dünya ile rekabet edebildiği bir alan. Turizm konusunda zafiyetlerimiz var. Belirli bölgelerde sıkışmış vaziyette. Ancak son yıllarda Anadolu'da da turizm yatırımının gittikçe yaygınlaştığını görüyoruz" dedi.

KENTİMİZE YAKIŞMIYOR
Özaslan, "Türkiye, öngörülen hedefleri aşarak ilk 9 ayda dünya gelişmesi yüzde 5 olmasına rağmen yüzde 10 büyümeyi sağladı. Bu yıl 34 milyonu aşan turist sayısına ulaşacağız ve 33 milyar dolar gelir bekleniyor. 2023'te 50 milyon turist, 50 milyar dolar geliri aşacağımızı umut ediyoruz. Ancak Adana'nın turizm pastası içinde bulunduğu konum kabul edilebilir değil" diye konuştu.

Potansiyelimiz güçlü
Vali Hüseyin Avni Coş da Adana'nın turizmin her alanına hizmet edebilecek potansiyeli olduğunu ancak bunun yeteri kadar değerlendirilemediğini söyledi. Turizm sektörüne yatırım yapanlara sahip çıkılması çağrısında bulunan Coş, bu konuda olumsuz yaklaşım ve söylemlere girenlere fırsat verilmemesi gerektiğini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'nın turizmdeki konumu mutlu etmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN