İçimizden biri olma gayreti

Giriş Tarihi: 7.11.2013

Adana polisi, hırsızlıktan sabıkalı 500 kişi için 'İçimizden biri' projesini uyguluyor. 'Yaşam koçu' polisler, hırsızlık yapmış kişilere iş buluyor, eğitim olanağı sağlıyor

Adana Emniyet Müdürlüğü, hırsızlık suçu işleyen kişileri, kendileri ve aileleriyle görüşerek topluma kazandırmak amacıyla 'İçimizden biri' projesini hayata geçirdi. Meyvelerini vermeye başlayan projeye katılan 500 kişiye polisler yaşam koçluğu yapıyor. Polisler, sabıkalılara iş buluyor, eğitim olanağı sunuyor, sosyal etkinliklere katılmalarını sağlıyor. Yeni bir hayata başlayanlardan Veysel Yazıcı'nın annesi Filiz Yazıcı, "Ben, polislerin oğlumu iyi edeceklerine inanıyor ve güveniyorum. Oğlum önce Allah'a sonra polise emanet. Oğlumun düzeldiğini hissediyorum" dedi.

EĞİTİMLİ POLİSLER YÜRÜTÜYOR

Adana İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan proje için 84 bin lira bütçe ayrıldığını belirterek, "Gönüllülük esasına dayalı yürütülen proje iki kategoriden oluşuyor. Bunlar, 12-16 ve 17-25 arası yaş grubu ile yaşları 25 ve üzerinde olan gruplar. Toplam 500 kişilik grubun her biriyle, 'yaşam koçluğu' eğitimi almış 500 polis arkadaşımız, 7/24 ilgileniyor. İlk etapta bizi garipseyen ve samimi bulmayan çocuklarımız içtenliğimize inandı. Modern polislik anlayışı sadece adli süreci takip edip suç işleyenin suçla ilgili işlemlerini yapmak ve adalete teslim etmek değil. Biz, kişiyi suça götüren nedenleri ortadan kaldırmayı daha çok önemsiyoruz" diye konuştu.

OKULLARINA DÖNÜYORLAR

Projeden yararlanan gençlerden Suat Özcan (18), "Okuldan atılmıştım. Şimdi gitmek istiyorum. Polisler bizi uyarıyor, yol gösteriyor. Bazı şeyleri anladım. Kimseye zarar vermiyorum" dedi. Yusuf Aktaş'da (18) "Okulu 8'inci sınıftayken bırakmıştım şimdi okumak istiyorum. Artık eve geç saatte gitmiyorum. Sabah erken kalkıyor polislerin bana bulduğu işe gidiyorum. Suçla ilişkim yok" diye konuştu. V. Y. (16) ise "Bize yaşam koçluğu yapan polislerle konuştuk. Onun dediklerini yaptık. Hayatımızda düzelme var. Cumartesi pazar babamla eve gidiyorum. Suça karışmıyorum. Polisler bizi sinemaya götürüyor, sosyal etkinlikler düzenliyor. Onlarla çok mutluyuz" dedi.

AİLELER ZİYARET EDİLİYOR
Türkiye'de bir ilk olan 'İçimizden Biri' projesi, Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı koordinesinde yürütülen 'Güvenli Hayat Güvenli Gelecek İçin Çocuklar ve Gençler' programı kapsamında, Adana Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ve Asayiş Şube Müdürlüğü'nce ortaklaşa yürütülüyor. Proje kapsamında, Asayiş Şube Müdürü Mehmet Cihat Şireli, Şube Müdür Yardımcısı Nihat Görmüş, Hırsızlık Büro Amiri Remzi Köpüklüoğlu ve polis memuru Halil Öz, düzenli olarak aileleri ziyaret ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İçimizden biri olma gayreti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN