Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kozan'da organ bağışı haftası etkinlikleri

Giriş Tarihi: 7.11.2013 16:14

Adana'nın Kozan ilçesinde ilçe milli eğitim müdürlüğü ile sağlık müdürlüğünün işbirliği ve Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğünün koordinatörlüğünde hazırlanan 'Bir Organ-Bir Hayat' adlı etkinliği düzenlendi.

Belediye Sinema salonunda yapılan etkinlikte konuşan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Erdal Özkan, 'Günümüzde organ bağışı ile hayata tutunmak isteyen binlerce hastanın sırada beklediğini bunun için organ bağışı yapmanın çok önemli olduğunu biliyoruz" dedi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Organ Nakil Merkezi Koordinatörü Dürdane Ertürk ise slayt eşliğinde organ bağışının önemini anlattı. Bağışlanan organ sayısının arttırılmasının, daha fazla sayıda organ naklini olası kılacağını ifade eden Ertürk, 2013 yılı itibari TODBS kayıtlı 20 bin 827 böbrek 2 bin 45 karaciğer, 393 kalp, 235 pankreas bekleyen hasta bulunduğunu söyledi. Ertürk, "Türk toplumunun tüm kesimlerinde organ bağışı, beyin ölümü, nakledilebilen organ türlerinin neler olduğu, din çevrelerinin konu ile ilgili görüşlerinin neler olduğu konularında bilgi eksikliği dikkat çekmektedir. Aynı bilgi eksikliği sağlık çalışanlarında da var olup davranışlara olumsuz yansıtılmaktadır. Organ bağışı ve organ nakli tamamen toplum yararına olan ve birçok basamaktan oluşan karmaşık bir olaydır" dedi.

Organ bağışının dini boyutu ile ilgili Hoşkadem Camisi İmam Hatibi Abdurrahman Yılmaz, organ naklinin etik değeri ile ilgili de Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Prof.Dr. Uğur Erken bilgi verdi.

Adana İl Sağlık Müdürlüğü Organ Nakli Koordinatörü Dr.Nezahat Bingöl ise Adana'nın 9 ilin merkezi olduğunu kaydederek 9 ildeki çalışmalar ve organ naklinin nasıl ve nerelere yapılacağı konusunda bilgiler verdi.
Geçtiğimiz aylarda karaciğer nakli yapılan Talip Temurtaş ta etkinlikte mutluluğunu paylaştı. Aşıklar Osman Akçay ve Aşık Süphandereli ise organ bağışı ile ilgili atışma yaptılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kozan'da organ bağışı haftası etkinlikleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN