Şevket COŞKUN: Taşucu'nda yine o güç

Giriş Tarihi: 7.11.2013
Taşucu bir dönemin, yani 20-30 yıl öncesinin yıldız yerlerinden biriydi.
Oteller, pansiyonlar hep dolu olurdu.
Yani turizmin yıldızı olarak gösterilen bir yerdi. Hatta Mersin'de 5 yıldızlı otel yokken Taşucu'nda vardı. Sanıyorum 1986 veya 87 yıllarında rahmetli Turgut Özal Başbakan iken bu taraflara yaptığı gezide Taşucu'nda konaklamıştı. Özal'ı takip eden gazeteciler Taşucu'na hayran kalmış, bir kısmı da ileride belki buraya yerleşmeyi hayal etmişti.
İşte o Taşucu şimdi can çekişiyor.
Hiçbir yatırım yok. Ne zaman bir yatırım gelmek istese o güç ortaya çıkıyor ve "çevrecilik" adı altında bu yatırımı engelliyor. 10 yıl kadar önce Türkiye'nin çok önemli bir grubu buraya tersane yapmak istediğinde de bu sahneler yaşandı. Geçtiğimiz günlerde Taşucu'na liman yapılması için bilgilendirme toplantısı yapıldı. Yine o güç ve engelleme çalışması. Yıllardır beni tanıyan bilir, çevre konusuna büyük destek veririm. Hani çevreci arkadaşlar da eylemlerini yapsa, içeride de çıkıp kendi fikirlerini söyleseler. Zorbalık olmadan… Daha iyi olmaz mı?
Taşucu halkı ile esnafı ile daha birkaç gün önce konuşmuştum, hepsi de çok sıkıntılı, Taşucu'na yatırım gelmemesinden şikayetçiydi. Yani bu eylemleri Taşuculuların tasvip ettiğini sanmıyorum. En iyisi bu beldede bir anket yapmak. Taşucu halkı ne düşünüyor… Aslında Taşucu biraz da şu anda çalışmayan SEKA fabrikası ile büyük yara aldı.
Çevreyi kirletti, kokusu daha Taşucu'na yaklaşırken duyulurdu. Ancak hatırlıyorum orasının da temel atma törenine katılmıştım.
2. MC dönemiydi. Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş katılmıştı bu törene. Taşuculular ve çevreden gelenler büyük bir törenle bu fabrikanın temelini atmışlardı. Şimdi ise limanın olmadığı bir kent yok artık. Hatta turizm için şart. Tersaneye gelince turizmin yıldızı Bodrum'a gitmiştim geçen hafta hemen Yalıkavak'ta plajların içinde tersaneler var.
Bodrumlu tekne yapıyor ve yanında da denize giriliyor. Ancak Taşucu'nda karşı çıkıldı tersaneye. Şimdi de limana karşı çıkılıyor. Öte yandan esnaf kan ağlıyor.
ÇED raporunun yanlış bir tarafı mı var?
Onu anlat ama zorbalık ile yaparsan, polis, jandarma ve sonunda sermaye buradan kaçar, kaybeden de Taşucu halkı olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şevket COŞKUN: Taşucu'nda yine o güç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN