Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bartık: Çeke güven kalmadı

GTO Başkanı Eyüp Bartık, "Yeni çek yasası, çeki güvenilir bir ödeme aracı olmaktan uzaklaştırdı ve çeke olan güvenin kaybolmasına neden oldu. Bu konuda önlem alınmalı" dedi

Giriş Tarihi: 8.11.2013
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık, yeni çek yasasının çeki güvenilir bir ödeme aracı haline getirmekten uzaklaştırdığını öne sürerek, bu konuda caydırıcı önlem alınması gerektiğini belirtti. Bartık, yazılı açıklamasında, karşılıksız çekte hapis cezası kaldırılmasının suistimalleri de beraberinde getirdiğini, esnafın önemli bir finans kaynağını kaybettiğini iddia etti.

NAKİT SIKINTISI VAR

Daha önce piyasanın kendi içinde kullandığı önemli finans kaynağı olan çekin güvenirliğini yitirdiğini öne süren Bartık, "Karşılıksız çekten dolayı mağduriyetler her gün artıyor. İşadamlarımız ekonomik olarak sıkıntıya düştü. Ayrıca piyasada ciddi ödeme ve nakit sıkıntısı var. Zaman geçirilmeden alacaklıların hakkını korumaya yönelik düzenleme yapılması kaçınılmaz hale geldi" dedi.

SEKTEYE UĞRATIYOR
Eskiden karşılıksız çıkan çeklerde sonu hapis cezasına kadar uzanan yaptırımlar uygulandığını hatırlatan Bartık, "Bu konuda bir an önce caydırıcı önlem alınması gerekiyor. Nakit paradan sonra iş hayatının en önemli ticari aracı çek ile ilgili yeni bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Neredeyse nakit para kadar önemli olan çek ile ilgili caydırıcı önlemler alınmaması piyasaları sekteye uğratıyor" diye konuştu.

SİGORTA ÖNERİSİ
Karşılıksız çekte problemin çözülmesi ve piyasanın rahatlatılması için süreci uzatmak yerine çabuk uygulanabilir çalışma yapılması gerektiğini vurgulayan Bartık şu önerilerde bulundu: Öncelikle çek dolandırıcılığı yapanlara hapis cezası uygulanmalı. Bankaların çek yaprağı başına olan güvenceleri artırılmalı. Sigorta müessesinin devreye alınmasının yanında bankaların sorumlulukları artırılmalı. Sicil sistemi etkin olarak çalışmalı ve ticari geçmişi olmayan firmalar incelenmeli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bartık: Çeke güven kalmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN