Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiftçinin gözü maliyet düşüren ekipmanlarda

Adana'da 7'ncisi düzenlenen Tarım Fuarı ve Sera- Bahçe Fuarı'nda özellikle maliyeti düşüren makine, tohum ve fidan gibi ürünler büyük ilgi görüyor

Giriş Tarihi: 8.11.2013
Adana'da bu yıl 7'nci kez gerçekleşen ve eş zamanlı olarak düzenlenen Tarım Fuarı ve Sera-Bahçe Fuarı, sektördeki yenilikleri yansıtan makineler, alet ve ekipmanlar, tohum, gübre ve diğer ürünleri buluşturuyor. En büyük ilgiyi ise çiftçinin üretim maliyetini düşüren ürünler görüyor. TÜYAP organizasyonuyla Adana Uluslar arası Fuar ve Kongre Merkezi'nde tarım sektörünü buluşturan fuarda 260 firma ve temsilcisi stantlarda tanıtım yapıyor. Organizasyon boyunca 40 ilden ve çoğu Ortadoğu ülkelerinden olmak üzere yurt dışından profesyonel ziyaretçiler ikili görüşmeler yapıyor. Bu yıl fuarları toplam 150 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

CAZİP KREDİLERLE SATIŞ

Tarım ve Sera-Bahçe fuarlarında her yıl olduğu gibi bu kez de traktörler ilgi görüyor. Fuarda, bahçe için kullanılan ve boyu 1 metreyi bulmayanlardan ürkütücü boyutlarda ve başdöndürücü güce sahip olanlara kadar sektörün ihtiyaç duyduğu her türlü traktör tanıtılıyor. Traktörlerden en çok, daha az yakıtla daha fazla iş yapan, işlemlerde vakit kazandıran ve kullanıcıya klima ve müzik gibi konfor unsurları sunanlar dikkat çekiyor. Traktör firmaları, büyük bölümü yüzbinlerce lira değerindeki traktörlerin satışı için cazip kredi olanaklarıyla çiftçilerin ilgisini toplamaya çalışıyor.

HAYVANCILIK EKİPMANI

Fuarda hayvancılığa yönelik makine, techizat ve yemler de öne çıkıyor. Devletin son yıllarda hayvancılıkla ilgili desteklerinin artmasıyla gelişme kaydeden sektör temsilcileri, özellikle sılaj, saman, balya, süt makineleri ve soğutma tankları gibi ürünlerle yakından ilgileniyor. Fuarda, devletin yüzde 50 destek sağlıdığı tarım makinelerinden de özellikle yüksek fiyatlı olanlar talep görüyor. Firma temsilcileri, "Çiftçi, yüzde 50 destek nedeniyle, normalde gücünün yetmeyeceği makineleri almak istiyor" diyor.

GÜÇ DELİSİ TRAKTÖR
Fuarda tanıtılan Deutz Fahr marka traktör, motorunun gücü ve teknik özellikleriyle çiftçilerin dikkatini en çok çeken ürünlerden biri oldu. 265 beygir güç üreten motora sahip olan traktörün ön aksında özel süspansiyon sistemi bulunuyor. Büyük ekipmanların kullanılabildiği traktör, 2 traktörün yaptığı işi yapabiliyor. Hem önü hem de arkasına ekipman takılarak aynı anda iki iş birden yapabiliyor. Yüksekliği 3,5 metre, uzunluğu 6 metre, genişliği ise 2,5 metre olan traktör fuara özel 151 bin avro fiyatla satılıyor. Firma yetkilileri, bu modelin 2013'ün en iyi traktörü seçildiğini belirtiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiftçinin gözü maliyet düşüren ekipmanlarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN