Elif Ana'nın hoşgörüsü

Giriş Tarihi: 8.11.2013

Alevi kültüründe önemli bir yere sahip olan Elif Ana, ölümünün 22'nci yılında anıldı. Törene katılmak için Kahramanmaraş'a gelenler hoşgörü ve sevgi mesajları verdi

Alevi kültüründe saygın bir yere sahip olan ve Elif Ana olarak tanınan Elif Sungar'ın ölümünün 22'inci yılında anma töreni düzenlemek amacıyla Fransa'dan Kahramanmaraş'a gelen torunu Süleymen Soğan, "Hoşgörü ve sevgi toplum yaşamının vazgeçilmez iki temel unsurudur. Bu yıl bizi yalnız bırakmayan devletimizin temsilcileri ile ev sahipliği yapmaya çalıştığımız birlik ve beraberlik günümüzde bir arada bulunmamız, gönüllerimizdeki samimi bağları daha da pekiştirdi" dedi.

HERKES ORADAYDI

Pazarcık ilçesi Akdemir köyündeki törene Kahramanmaraş'tan vali, kaymakam, il jandarma komutanı, emniyet müdürü ve müftü de dâhil devletin tüm temsilcileriyle STK başkanları ve Adıyaman, Elazığ, Malatya, Adana, Osmaniye, Mersin ve Tarsus bölgesinden çok sayıda Alevi kökenli vatandaş katıldı. Elif Sungar'ın mezarı başında yapılan anmaya bu yıl birlik ve kardeşlik mesajları damgasını vurdu. Okunan türküler ve deyişlerde barış ve birlik vurgusu yapıldı.

SONU OLMAYAN SEVGİ

SABAH'a özel açıklamalarda bulunan Elif Ana'nın torunu Süleyman Soğan, "Yıllardır aramıza nifak sokanların kirli oyunlarına gelmeyeceğiz. Her yıl olduğu gibi bu yılki kutlamalara katılan binlerce insan, gönüllerindeki sevgiyi artırmaya, paylaşmaya, birbirlerine sevgi aşılamaya gelip coşkusuyla birlik ve beraberliği perçinledi. Elif Ana sevgidir, aşktır, hasrettir, özlemdir, mutluluktur, sevinçtir ve güzel olan her şeydir. Elif Ana sevgisi başlangıcı olan, sonu olmayan bir muhabbettir" diye konuştu.

ELİF ANA KİMDİR?
Sağlığında insanların yardımına koşmasıyla tanınan ve ermiş olduğuna inanılan Elif Ana, Akdemir köyünde yaşadı ve 31 Ekim 1991'de 83 yaşında öldü. 10 yaşından itibaren her şeyi gördüğü ve bildiğine inanılan, kendi adıyla anılan bir ocağın kurucusu da olan Elif Ana'nın türbesi, yılın belirli mevsimlerinde yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçilerin akınına uğruyor. Adakta bulunanlar, türbe haline getirilen mezarı ziyaret edip kurban kesiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elif Ana'nın hoşgörüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN