Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuş merakı kaşif yaptı

Emin Yoğurtcuoğlu Türkiye'deki 5 farklı kuş türünün kayıt altına alınmasını sağldı

Giriş Tarihi: 10.11.2013
Türkiye'deki 5 farklı kuş türünün kayıt altına alınmasını sağlayan kuş gözlemcisi Emin Yoğurtcuoğlu, Anadolu'da daha önce hiç görüntülenmeyen ve asıl vatanı Moğolistan, Çin'in Mançurya bölgesi ile Sibirya olan 'Esmer Çıvgın' türü kuşun fotoğrafını da çekmeyi başardı. Hobi olarak başladığı kuş gözlemlemeyi geliştiren Yoğurtcuoğlu, 10 yılda 6 farklı kuş türünün Türkiye'de yaşadığını belgeledi.

KARA GERDANLI ARDIÇ

Yeni türleri araştırmak için Mersin'in Silifke ilçesindeki Göksu Deltası'na gelen Yoğurtuçuoğlu, Türkiye'de resmi kayıtlara 6 farklı kuşu kazandırdı. İlk keşfini 2006'da Ankara Altınpark'ta yaptığını anlatan Yoğurtcuoğlu, "Dürbünle kuşları seyrederken birinin diğerlerinden farklı olduğunu gördüm. Hemen fotoğraf makineme sarıldım. Fotoğrafladığım bu kuş Asya'dan göç ederek gelen 'Kara Gerdanlı Ardıç'tı. Kuşçuluk serüvenim böyle başladı" dedi. İkinci farklı tür 'Küçük Pelikan'ı 2011'de Göksu Deltası'nda fotoğrafladığını belirten Yoğurtcuoğlu, "2012 sonbaharında Rize'de Asya kuşu olan 'Kızılbaşlı Çinta' objektifime takıldı. Aynı dönemde asıl vatanı Irak olan 'Ak Yanaklı Arap Bülbülü'nü ise Bilecik'te fotoğrafladık. Bu yıl nisan ayında Afrika türü 'Küçük Saz Horozu'nu da Ankara Mogan Gölü'nde görüntüledik" diye konuştu. Yoğurtcuoğlu, son olarak geçen ay Asya türü 'Esmer Çıvgın'ı Kızılırmak Deltası'nda görüntüleyerek Türkiye'nin ontolojisine yeni bir türü daha eklediklerini vurguladı.

GÖÇ YOLLARI KORUNMALI
K ı z ı - lırmak ve Göksu deltalarının kuşların göç yolları olması nedeniyle temiz kalması gerektiğini vurgulayan Yoğurtcuoğlu, "İnsanların bu konuda hassas davranmaları gerekiyor. İnsanlar bir kuş türünü görmek için binlerce kilometre uzaklıktan ülkemize gelebiliyor. Bunun da Türkiye ekoturizmine büyük katkısı oluyor fakat Anadolu'da doğa tahribatı bu hızla giderse yakında birçok kuş türü bu topraklardan silinecek. Bu nedenle doğamızı koruyalım ve daha duyarlı davranalım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuş merakı kaşif yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN