Mersin Narenciye Festivali 30 ülkeyi buluşturacak

Bu yıl 4'üncüsü düzenlenecek Mersin Narenciye Festivali, 30 ülkeden 60'a yakın gösteri grubunu ağırlayacak. Hazırlıkları tam gaz süren festivalin bütçesi 825 bin lira olarak açıkladı

Giriş Tarihi: 10.11.2013
Mersin Narenciye Festivali'nin 4'üncüsü için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Bu yıl 16-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek festivalde, 30 ülkeden 60'a yakın grup gösteri yapacak. Yabancı gösteri grupları toplam 700 kişiden oluşacak. Festival için Büyükşehir Belediyesi 265 bin, Ticaret Borsası 200 bin, ilçe belediyeleri ise 90'ar bin lira harcayacak. Katılımcılara 50'yi aşkın firma ve kurumun ikramlarda bulunacağı festivalin süslemesinde 400 bineyakın narenciye ürünü kullanıldı.

ÖRNEK İŞBİRLİĞİ SERGİLENİYOR
Narenciye Festivali İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin'in, yıllık 1 milyon dolayındaki üretimi ve 555 bin tonluk ihracatı ile narenciye üretiminde ve ticaretinde açık ara lider olduğunu belirtti. Özdemir, festival sayesinde Mersin'in bir narenciye kenti olduğu gerçeğinin farkına varıldığını, örnek bir işbirliği havasının oluştuğunubelirtti.

SÜSLEMEDE USTAYIZ

Narenciye ürünleri ile yapılan sabit ve mobil figür süslemelerinin ülkemizde bir ilk olduğunu açıklayan Özdemir, "Dünya genelinde bu tür süslemeyi yapabilen 3 kentten birisinin Mersin olması bizim için ayrı bir gurur kaynağıdır" dedi. Festivalin bu yıl daha renkli geçeceğine inandıklarını belirten Özdemir, bu hedefe ulaşmak için, yoğun bir çalışma wyaptıklarını ve pek çok sürpriz hazırladıklarını söyledi.

SAYILARLA NARENCİYE FESTİVALİ
Festival 100 dönümlük büyük bir arazide yapılacak.
Süslemelerde kullanılan narenciye miktarı 80 tonu buldu.
Süslemelerde günde ortalama 60 kişi, toplam 9 bin 600 işgünü çalıştı.
Alan süslemelerinde bin 500 metrekarelik bir alan narenciye ile kaplandı.
Festivalde 50 ton narenciye sıkılarak katılımcılara ikram edilecek.
10 adet mobil figürden oluşan kortej 10 gün şehir turu yapacak.
Gösteri grupları dahil olmak üzere, toplamda yaklaşık 2 bin kişi görev yapacak.
20 binden fazla öğrenci festivale davet edildi. Festivale bu yıl 200 bin kişinin katılması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin Narenciye Festivali 30 ülkeyi buluşturacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN