Ata'nın önünde arbede yaşandı

Atatürk'ün ölümünün 75. yılı nedeniyle düzenlenen törene önceden organize olmuş grubun protestosu damga vurdu

Giriş Tarihi: 11.11.2013
Adana'da 10 Kasım Atatürk'ü anma törenlerinde arbede yaşandı. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı Atatürk Anıtı önündeki anma töreninde bir grup İşçi Partili ve CHP'li, AK Parti ve Başbakan aleyhinde slogan attı. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'u istifaya davet eden grup, "AKP'li vali istemiyoruz" diye bağırdı. Bu sırada kalabalıktan biri, 'Allah belanı versin' dedi. Vali Coş da, bağıran kişinin alınmasını istedi. Polislerin hamlesi üzerine arbede çıktı. Yolu kapatıp, hükümet aleyhine sloganlar atan CHP'li gençlerle polisler arasında da sert tartışmalar oldu. CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, CHP'li gençlerden birini götürmek isteyen polisin üzerine yürüdü. Polisler, hedef haline gelen meslektaşlarını alandan uzaklaştırdı. Bazı göstericiler de resmi plakalı araçlara saldırdı.

VALİLİK ROZET DAĞITTI

Atatürk'ün ölümünün 75'inci yıldönümü anma töreni Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Törene Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Adana Milletvekilleri Necdet Ünüvar, Ümit Özgümüş, 6'ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Bahadır Köse, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, siyasi partilerin yöneticileri ve vatandaşlar katıldı. Tören öncesi polisler, Adana Valiliği'nin hazırladığı üzerinde Adana Valiliği ve Atatürk'ün resmi bulunan ve 'Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır' yazılı kağıda iliştirilmiş Türk Bayrağı rozeti dağıttı.

SLOGAN ATTILAR

Anıta çelenkler konulduğu sırada organize bir grup, "Türkiye laiktir laik kalacak", "Kızlıerkekli gençler burada'", "Ne mutlu Türküm diyene", "Tayyip istifa" sloganları attı. Törenin sonunda, ellerinde Türk Bayrakları dalgalandıran aynı grup slogan atmaya devam etti. Atatürk Caddesi'ne çıkan grup, yolu trafiğe kapattı. Bu sırada kalabalıktan 'Vali istifa', 'AKP'li Vali istemiyoruz' sloganları yükseldi. Alandan çıkıp, aracına binmeye hazırlanan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, kendisini protesto edenlere el salladı. Sloganlar devam ederken kalabalıktan 'Allah belanı versin' diye bir ses duyulması üzerine Vali Coş aracından indi ve polise, "Allah belanı versin diyeni al" dedi. Polisler, Vali Coş'un işaret ettiği kişiyi almak isteyince arbede çıktı. Adının Ümit Mutlu olduğu belirtilen kişi, "Ben demokratik hakkımı kullandım" dedi.

CHP'Lİ VEKİL KÖPÜRDÜ
Protestolarla Atatürk Caddesi'ni kapatanlar arasında bulunan CHP'li gençler ile polisler arasında da sert tartışmalar yaşandı. CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, gençlerden birini götürmek isteyen polisin üzerine yürüdü. Araya giren polis şefiyle tartıştı. Polisler, hedef haline gelen meslektaşlarını alandan uzaklaştırdı. Bu sırada çıkış yapmaya çalışan bazı resmi plakalı otomobilleri öfkeli kişiler yumrukladı, tekmeler savurdu. Polisler otomobillere zarar vermek isteyenlere müdahale etti. Yaklaşık bir saat yolu kapatan kalabalık, protestosunu sürdürdü. Geniş güvenlik önlemleri alan polisler, tansiyonun düşmesinin ardından yolun açılmasını sağladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ata'nın önünde arbede yaşandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN