Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayi üretimi artarak sürecek

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, daralan AB pazarından talep geldikçe, sanayi ve ihracat ürünlerinde üretim rakamlarının da artacağını söyledi

Giriş Tarihi: 11.11.2013
Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, eylül ayında sanayi üretimindeki artışın sevindirici olduğunu belirterek, üretimin önümüzdeki süreçte artarak devam etmesinin ve Türkiye'nin 2013 yılında yüzde 4'ü geçmesinin beklendiğini söyledi. TÜİK tarafından açıklanan eylül ayı sanayi üretim rakamlarını değerlendiren Kıvanç, sanayi üretiminin bir önceki aya göre yüzde 5,8, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 artış gösterdiğini vurguladı.

İHRAÇ ÜRÜNLERİ ARTIYOR
Sanayi üretim endeksinde yakın zamanda böyle bir büyüme gerçekleşmediğini kaydeden Kıvanç, "Rakamlar sanayinin çalıştığına, üretimin arttığına işarettir. Sanayimiz dolu dolu çalışıyor. Üretimin bundan sonra daha çok artacağı inancındayım" dedi. Avrupa pazarındaki daralma sonucu ihracatta AB payının yüzde 38-39 seviyesine gerilediğini ifade eden Kıvanç, AB'den talep arttıkça ihraç ürünlerinin üretim artışının daha da yükseleceğini belirtti. Adana sanayisinde sektör ortalaması yüzde 55 olan kapasite kullanım oranının, tekstil ve konfeksiyon sektöründe yüzde 90-95 civarına ulaştığına dikkat çeken ADASO Başkanı Kıvanç, dampingli ithal ürünlere karşı alınan koruma önlemlerinin sanayiyi çalıştırdığını ve üretimi artırdığını vurguladı. 2000'li yıllardan itibaren krize giren tekstil sektöründe haksız rekabete dayanamayan işletmelerin kapandığını belirten Kıvanç, şöyle konuştu:

ÖNLEM ALINMALI
"Üçüncü dünya ülkelerinden yapılan tekstil ve konfeksiyon ürünleri ithalatına karşı ilave gümrük vergileri yürürlüğe girdikten sonra sektörde 150 bin kayıtlı istihdam sağlanmış, yeni yatırımlar gerçekleştirilmiş ve bugünkü yüksek kapasitelere erişilmiştir. Bu da, dampingli ithalata karşı yerli üretime yönelik korumalar sayesinde sanayinin çalıştığının en belirgin göstergesidir. Bu nedenle emek yoğun sektörlerde bu tür tedbirler alınmalıdır."

TEŞVİK GEREKİYOR
ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, Adana'da 2013'ün ilk 9 ayında 871 milyon lira tutarında 61 teşvik belgesi alındığını, bununla 2 bin 477 kişi istihdam taahhüdünde bulunulduğunu bildirdi. Kıvanç, "Adana'nın teşvikten mahrum bir bölge olması, yatırımlarda geride kalmasına neden oluyor. İşsizlik oranının en yüksek olduğu illerden biri olması nedeniyle Adana'nın teşviklerden mutlaka yararlanmasını önemsiyor ve talep ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayi üretimi artarak sürecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN