Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bulgurun kıymeti yeni anlaşılıyor

Giriş Tarihi: 12.11.2013

Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bayram, "Dünya bulguru yeniden keşfediyor" diyerek, bulgurun bilimsel araştırmalara konu olduğunu söyledi

Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bayram, birçok bilimsel araştırmaya konu olan bulgurun yeniden keşfedilmeye başlandığını söyledi. Bayram, bulgurun bilinmeyen sırlarının çözümlenmesi için yurt içi ve dışındaki bazı üniversitelerde çalışma yapıldığını anımsattı. Bulgurun Anadolu'nun geleneksel besinlerinden biri olduğuna dikkati çeken Bayram, GAÜN, Dicle ve Bingöl üniversiteleri ile Güneydoğu Tarımsal Araştırmalar Merkezi işbirliğinde çalışma yaptıklarını belirtti.

ETKİLERİ KANITLANDI

Projenin TÜBİTAK tarafından desteklendiğini dile getiren Bayram, çalışmayla bulgurdan yeni ürünler elde edilmesinin hedeflendiğini ifade etti. Birçok üniversitenin bulgurla ilgili bilimsel araştırma yaptığını vurgulayan Bayram, "Dünya bulguru yeniden keşfediyor. Örneğin, Selanik Üniversitesi'nde bulgur ve tarihi ile ilgili araştırmalar, ABD'de bulgurun sosyo-ekonomik etkileri, Avustralya'da bulgurun diyet ve beslenmeye katkısı tamamlanmış, şişmanlatmadığı belirlenmiş ve dünya kamuoyuna duyurulmuştur" diye konuştu.

ŞİFA KAYNAĞI
Türkiye'deki pek çok üniversitede de çalışmalar yapıldığına dikkati çeken Bayram, farklı hammaddelerden bulgur üretimine yönelik araştırmalar bulunduğunu aktardı. Bulgurla ilgili önemli sonuçlar elde edildiğini vurgulayan Bayram, bu besin maddesinin bazı hastalıklara iyi geldiğinin bilindiğini söyledi. Bayram, bulgurun diyabet hastalarına önerildiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bulgurun kıymeti yeni anlaşılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN