Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nesli tehlikede olan türler Gaziantep'te koruma altında

Giriş Tarihi: 12.11.2013
Türkiye'nin gündeminde olan nesli tükenen hayvanlarla ilgili Gaziantep Hayvanat Bahçesi, nesli tehlikede olan hayvanları yıllardır özel barınaklarda büyük bir titizlikle koruyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı, özellikle Türkiye'de bulunan ve nesli tükenmek üzere olan hayvanlar için seferber oluyor.

ÖZEL BARINAKLAR
Doğal hayatta avcılar tarafından vurulan birçok hayvan Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde tedavi altına alınırken, nesli tehlikede olan hayvanlar ise koruma altına alınıyor. Özellikle başta vaşak olmak üzere benekli geyik, sırtlan ve kurt gibi nesli tükenmekte olan havyalar için özel barınaklar yapıldı. Büyük bir titizlikle bakımları yapılan hayvanlar burada çiftleştirilerek nesilleri çoğaltılmaya çalışılıyor.

TEDAVİ MERKEZİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Destek Hizmetleri Daire Başkanı Veteriner Hekim Celal Özsöyler, Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ni öncelikle doğada yakalanan veya yaralanan hayvanlar için kurtarma merkezi olarak kullandıklarını ifade ederek, "Burada tedavi ettiğimiz ve tedaviye cevap veren hayvanlarımızı yeniden doğaya bırakıyoruz" dedi.

ÖZEN GEREKTİRİYOR
Özsöyler, özellikle nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan hayvanlara özel bir ilgi gösterdiklerini hatırlatarak, "Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ndeki Anadolu vaşakları, sırtlan, kızıl ve benekli geyikler nesli tükenmekte olan hayvanlarımızdır. Vaşaklardan 3 tanesi bizim hayvanat bahçemizde bulunmaktadır. Bunların bakımı da ayrıca bir itina gerektiriyor ve bu şekilde hayvanlarımızın bakımını çok hassas yapıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nesli tehlikede olan türler Gaziantep'te koruma altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN