Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arabuluculuk yolu herkese kazandırır

Giriş Tarihi: 14.11.2013

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, "Arabuluculuk kurumunun" yakın zamanda yürürlüğe gireceğini söyledi

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, Adalet Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ofisi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince (TOBB) düzenlenen "Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk ve Farkındalık Yaratma Semineri"nde arabuluculuk kurumunun yakın zamanda yürürlüğe gireceğini ifade etti. KMTSO konferans salonunda düzenlenen seminerde konuşan Öztatar toplumsal barışa hizmet eden arabuluculuğun kaybedeni olmayan bir çözüm yolu olduğunu belirtti. Yargılamaların çok uzun sürdüğünü söyleyen Öztatar şunlara dikkat çekti: "Arabuluculuğun en iyi tarafı tarafların kararını kendisinin vermesidir. Taraflar, tamamen menfaat çıkarları olarak bu kararı vermektedirler."

Kaybedeni olmayan çözüm yolu
Öztatar, arabuluculukta taraflar birbirlerini anlamak yoluyla çözümü kendilerinin bulduğuna dikkat çekerek, "Çözüm de her iki taraf için kendi menfaatleri doğrultusunda oluyor. Kimsenin size dayattığı bir çözüm olmuyor" dedi. Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük ise, arabuluculuğun günümüzde dostane yollarla, uyuşmazlık çözüm yolları içinde en gerekli olarak bilinen yöntem olduğunu ifade etti. Kahramanmaraş Baro Başkanı Metin Doğan da Türkiye'de yargılama faaliyetinin uzun sürdüğünü belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arabuluculuk yolu herkese kazandırır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN