Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül üretiminde Mersin ilk sırada

Giriş Tarihi: 18.11.2013
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Tarsus Kaymakamı Hasan Göç ve AK Parti Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun ile birlikte, Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) tarafından 2011 yılı mali destek programı kapsamında desteklenen ve Yenice mevkisinde bulunan Rosland Tarım ve Seracılık tesislerini ziyaret etti. Güzeloğlu ve Uzun, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak'a ait serada inceleme yaptı. Vali Uzun, Mersin'in gül üretiminde Türkiye'de ilk sırada yer aldığını söyledi.

TARSUS'UN ÖNEMİ

Rosland işletmesinin, Türkiye'nin en büyük gül seralarından birine sahip olduğunu belirten Güzeloğlu, Mersin'in çiçek ve özellikle kesme gül yetiştiriciliğinde hızla ilerlediğini, bunun gelişmenin istihdam, ekonomi ve tarımsal anlamda gelire ve bölgesel kalkınmaya önemli katkıları bulunduğunu vurguladı. Tarsus'un gül üretiminde çok önemli bir üretim merkezi olduğuna dikkat çeken Güzeloğlu, Çukurova uluslararası bölgesel havaalanının tamamlanıp, hizmete girmesiyle birlikte gül ihracatının da artacağını ifade etti.

HAVAALANI AVANTAJI

Tarsus'un yakın bir gelecekte Çukurova Bölgesel Havaalanı'na sahip olacağını, havaalanının yolcu taşımacılığının yanı sıra, sanayi ve tarımsal ürünlerin ihracatını yapma, lojistik depolama ve kargo üniteleriyle kendi alanında Türkiye'nin en büyük havaalanı olacağını belirten Güzeloğlu, söz konusu kesme gül üretiminin sadece Türkiye açısından değil, Orta Doğu, Orta Asya ve Ön Asya'ya dönük bir perspektif ile baktıklarını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül üretiminde Mersin ilk sırada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN