Karnaval havasında narenciye festivali

Giriş Tarihi: 18.11.2013

Mersin'de bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Narenciye Festivali, karnavalları aratmadı. Festival için 29 ülkeden gelen dans gruplarının gösterileri ilgiyle izlendi

Süslemeleri için 70 bin ton narenciye harcanan Mersin 4. Narenciye Festivali, 29 ülkeden gelen yabancı dans gruplarının gösterileri ile karnavalları aratmadı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın katılımıyla başlayan festivalde, 29 ülkeden bin 500 kişilik dans gösteri grupları ilgiyle izlendi. Dünyanın birçok yerinde soğuk hava şartları yaşanırken Mersin'de bahar havasının yaşandığını belirten Bakan Çağlayan, "Bu festivalin yapımında bizi yine diğer ülkelerden önemli şekilde ayırt eden bir özellik var. Fransada bu festivali yapıyor ancak festivalde sergilediği narenciye ürünlerinin önemli kısmını İspanya'dan ithal ediyor. Mersin ise hiçbir yerden ithal etmeden kendi doğasından elde ettiği narenciyelerle yapıyor. Mersin ve ülke için bir kazanç" dedi. Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, "Narenciyenin uluslararası pazarda çok önemli bir alım merkezi olan Japonya'ya uzun bir aradan sonra yeniden Türk narenciyesinin ihracatı başladı. Narenciyenin en büyük buluşma noktası olan Narenciye Kongresi'nin 2020 yılında Mersin'de yapılması kararlaştırıldı. Tüm bunlar bu festivalin küçük bir adımla başlayan yolculuğunun Mersin ve Türkiye'ye kazanç sağlayan bir başarı öyküsünü ortaya koyuyor" diye konuştu.

"NARENCİYE HAYATTIR"
Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, "Narenciye Festivali Avrupa'da ses getirecek bir festival haline geldi. 825 bin liralık küçük bir bütçeyle bu kadar büyük bir festivalin yapılması özveri işidir" dedi. Festival İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir ise "Narenciye Hayattır' sloganıyla dört yıl önce başladıkları festivalin, her yönüyle bir kent festivali haline geldiğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karnaval havasında narenciye festivali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN