Bölge işadamları Erbil'de güçlendi

Başbakan Erdoğan'ın, Kuzey Irak Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile Diyarbakır'da gerçekleştirdiği buluşma, Erbil'e çıkarma yapan işadamlarının elini güçlendirdi

Giriş Tarihi: 20.11.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kuzey Irak Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile Diyarbakır'da gerçekleştirdiği tarihi buluşma, Erbil'e çıkarma yapan Türk işadamlarına doping etkisi yaptı. 4 yıldır Erbil Uluslararası Agroofood Fuarı'na katıldıklarını söyleyen Akdeniz İhracatçılar Birliği Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçılar Başkanı Alican Yamanyılmaz, "Sayın Başbakanımızın gerçekleştirdiği Diyarbakır buluşması, Erbil'deki ticari faaliyetlerimizi olumlu yönde etkiledi" dedi.

BİRİNCİ PAZAR OLUR
Irak'ın, 2013 yılının ilk 10 ayında 9,4 milyar dolar ile Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ikinci ülke konumuna ulaştığını belirten Yamanyılmaz, "Diyarbakır'da müjdelenen ikinci hatta üçüncü sınır kapsının açılmasıyla birlikte Irak, ihracat da birinci pazar olabilir. Biz bu programı 45 gün önceden planlamıştık. Diyarbakır'daki olumlu hava Türk İşadamlarının etkinliğimize ilgisini arttırdı. 150'ye yakın işadamıyla geldiğimiz Erbil'de aynı ilgiyi Irak'lı işadamlarından da gördük" diye konuştu.

ÖNCE İHRACAT SONRA TURİZM
Iraklı işadamlarıyla yapılan ikili görüşmelerin geçmiş yıllara göre daha verimli geçtiğini vurgulayan Alican Yamanyılmaz, "Erbil'e göre ikinci planda kalmış olan Musul, Kerkük ve Süleymaniye'deki işadamlarıyla görüşüp bölgedeki ihracatı daha da arttırmayı planlıyoruz. Bunun yanında gelir düzeyi gittikçe artan bir halk var. Bizimle aynı kültürü taşıyan bu insanları kendi bölgemizde ağırlayarak bölgemizdeki turizmi canlandırmak istiyoruz. Tüm hazırlıklarımızı buna göre yapacağız" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bölge işadamları Erbil'de güçlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN