Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Veliler dershanelere 600 milyon ödüyor

Adana, Mersin, Hatay, Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta toplam 471 dershanede 270 bin öğrenci eğitim görüyor. Dershanelerin velilere faturası yılda 600 milyon TL

Giriş Tarihi: 22.11.2013
SABAH Güney, son günlerin ana gündem maddelerinden biri olan dershanelerin bölgedeki durumunu ele aldı. Sabah muhabirlerinin yaptığı araştırmaya göre Adana'daki 170 dershaneden 100 bine yakın öğrenci yararlanıyor. Adanalı velilerin ekstra eğitime ödediği bedel yıllık yaklaşık 200 milyon lirayı buluyor. Adana'da ayrıca onlarca merdiven altı dershane, vergi ödemeden ve çalışanlarına sosyal güvence vermeden faaliyet gösteriyor.

MERSİN'DE 115 DERSHANE

Bölgede, çok sayıda dershane bulunan illerden bir diğeri ise Mersin. Mersin'de il genelinde yaklaşık 115 dersane, 80 bin öğrenciye eğitim veriyor. Mersin'de dershanelerin yıllık cirosu 150 milyon lira. Hatay'da ise dershane sayısı 82. Yaklaşık 23 bin öğrencinin devam ettiği Hatay dershanelerinin yıllık geliri 30 milyon lira civarında.

GAZİANTEP'TE 50 BİN

Gaziantep de 63 dershane sayısıyla sektörün ölçeğinin büyük olduğu illerden biri. Gaziantep'teki dershanelerde sınavlara hazırlanan 50 bin öğrencinin velileri, yılda 115 milyon lira ödeme yapıyor. Kahramanmaraş'ta ise 41 dershaneye 20 bin 500 öğrenci devam ediyor. Bu öğrencilerin velileri dershanelere yılda yaklaşık 30 milyon lira ödüyor.

YÜZDE 20'Sİ CEMAT'İN
Tartışmaların unsurlarından biri olan cemaat dershanelerin oranı ise bölgedeki kurumlar arasında yüzde 15-20 arasında değişiyor. Adana'daki 170 dershanenin 20'sini cemaatlere ait olanlar oluştururken, Mersin'de bu sayı 10. Gaziantep'te 15, Kahramanmaraş'ta 10, Hatay'da ise 8 dershane, cemaat dershanesi olarak biliniyor. Bölgedeki cemaat dershanelerinin öğrenci sayıları 40 bine, ciroları 5 milyon liraya yaklaşıyor.

CEMAAT DERSHANELERİ ETKİLENMEZ
Final Eğitim Kurumları Genel Müdürü ve Adana Final Okulları Kurucusu Şevket Ertem, mevcut eğitim ve sınav sisteminde dershanelerin kapatılmasının, velileri kayıt dışı özel derse sürükleyeceğini savundu. Dershaneleri kapatmanın öte yandan öğretmenler, idari personel ve hizmet elemanlarının yanı sıra bu kurumlara dışarıdan hizmet veren yerlerde çalışanların işsiz kalmasına yol açacağını kaydeden Ertem, bu duruma çare bulunmadan dershanelerin kapatılmasının vebalinin büyük olacağını savundu. Ertem öte yandan, 'Cemaat zarar görecek' iddiaları için "Cemaatlerin dershanelerinin oranı düşük. Onların, kapanma kararından çok etkileneceğini düşünmüyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Veliler dershanelere 600 milyon ödüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN