Keçi yüzünden dağda kaldılar

Geçen yıl keçileri bir tatil sitesinin bahçesine zarar veren Bacak ailesine bu yıl kış ayında kalacak yer gösterilmedi

Giriş Tarihi: 24.11.2013
Anadolu'nun bin yıllık bir kültürel değeri olan Sarıkeçili Yörüklerinden 30 aile, yaz mevsimini Konya ve Karaman yaylarında geçirdikten sonra, havaların soğumasıyla birlikte Mersin'in Erdemli ve Silifke ilçesi bölgesindeki kışlaklarına dönmeye başladı. Sahip oldukları keçiler geçen yıl bir siteye girip zarar verdiği için şikayet edilen ve bu yüzden bu yıl Silifke'de kendilerine yer gösterilemeyen 6 kişilik Bacak ailesi ise sahile inemedi. Aile, geçim kaynağı olan kıl keçileriyle birlikte Hisar Dağı eteklerindeki Balandız köyü yakınlarında, sahile 40 kilometre uzaklıkta mahsur kaldı. Silifke Orman İşletme Müdürü Mustafa Aslan, ailenin keçileri geçen yıl bir siteye zarar verdiği için bu yıl yardımcı olmadıklarını söyledi.

BURADA YAŞAMAK İMKANSIZ
Sahil kesiminden 40 kilometre kuzeyde, koruma aldındaki kıl keçilerinin yaşadığı dağda giderek zorlaşan iklim şartlarıyla mücadele eden aile reisi İsmail Bacak, çocukları Sultan ve Duran'ın 2'nci sınıfa, Soner'in ise anasınıfına gitmesi gerektiğini, sahile inemedikleri için derslere başlayamadıklarını söyledi. Doğduğundan bu yana kışları konakladığı Silifke'nin Yeşilovacık beldesine gelebilmek için orman yetkililerine başvurduğunu belirten Bacak, "Ancak şu ana kadar hiçbir sonuç alamadım. Bulunduğumuz yer yüksek olduğu için kar yağar ve kış çok sert olur. Bu nedenle de burada yaşamamıza imkan yok. Çok mağdur durumdayız. Yetkililerden destek bekliyoruz" diye konuştu.

YERİ KENDİLERİ BULSUN

Sarıkeçililer Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Bayram Gök de "Bu bölgede yaşayan tüm Yörükler sahildeki kışlaklarına yerleştiler. Ancak bu ailemiz çok mağdur durumda. Yetkililerin yardımcı olması gerekir" dedi. Silifke Orman İşletme Müdürü Mustafa Aslan ise "Bu aile kendi bindiği dalı kendi kesti, hiçbir şekilde yardımcı olamam" dedi. Aslan, Bacak ailesinin keçilerinin geçen yıl Tisan tatil sitesine girip orada siteye zarar vermesi nedeniyle şikayet geldiğini belirterek, "Kendi imkanlarıyla bir yer bulmaları halinde inceleme yapıp uygun görürsek yerleştirebiliriz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keçi yüzünden dağda kaldılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN