Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köy turizm alanı oldu tapu sorunu çözülmedi

Giriş Tarihi: 24.11.2013

Mersin'in Anamur ilçesinde, arazileri Melleç Turizm Merkezi sınırları içinde kalan köylüler yıllardır kullandıkları 2B arazilerini alabilmek için mücadele ediyor

Mersin'in anamur ilçesine bağlı Melleç köyü, turizm alanı olarak belirlendiği için, uzun yıllardır işleyip geçimlerini sağladıkları 2B arazilerini alabilmenin mücadelesini veriyor. Köy Muhtarı Mustafa Halat, 1989 yılında köyün sahil kesiminde 30 hektarlık alanın turizm merkezi ilan edildiğini belirterek, "Bu alan içinde atalarımızdan kalan ve tarım alanı olarak kullandığımız 26 parsel 2B arazisi var. Ancak o dönemde bizim bu karardan haberimiz olmadı" dedi. 2B arazilerinin hak sahiplerine verilmesi uygulaması kapsamında söz konusu 26 parselin tapularını almak için Mal Müdürlüğü'ne müracaat ederek parsel başına bin lira yatırdıklarını ifade eden Halat, "Yaklaşık 100 dönümlük bu 26 parselin içinde 8 tane de ev bulunuyor. Evlere ait 1983 yılında İl İmar Müdürlüğü'nden alınmış kullanma izinleri var. Ancak araziler Turizm Merkezi içinde kaldığı için bize tapularımızın verilemeyeceğini öğrendik. Bütün yargı yolları da kapandığı için hakkımızı arayamıyoruz. İlgili kurumlar ile yaptığımız yazışmalardan sonuç alamadık" diye konuştu.

ORGANİK MUZ ÜRETİLEBİLİR
Arazilerinde muz, çilek, sebze ve meyve üretimi yaptıklarını ifade eden Halat, "Bizim bütün gelir kaynağımız bu topraklardır. Başka yapacak bir işimiz yok. Arazilerin durumu belirsiz olduğu için tarım yapamıyoruz. Bize hak sahibi olarak 2B arazilerimizin tapularının verilmesini istiyoruz. Yetkili kurumların sorunumuzun çözümüne yardımcı olmalarını bekliyoruz" dedi. Köylülerden Mehmet Nizamoğlu da söz konusu arazilerin organik muz tarımına uygun olduğunu ifade ederek, "Eğer köylüler tapularını alsaydı burada organik muz üretimi yapar hem gelir sahibi olur hem de başkalarına da iş verebilirlerdi" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köy turizm alanı oldu tapu sorunu çözülmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN