Zehirlenen balıklar ızgara oldu

Zeytin atıkları yüzünden kirlenen Asi Nehri'nde ölü balıkları toplayan vatandaşlar, polisin "Bu balıklar öldürebilir" uyarısına aldırış etmedi

Giriş Tarihi: 25.11.2013
Hatay'ın ortasından geçen Asi Nehri, vurdumduymazlık ve zeytinyağı preselerinin sorumsuzluğu yüzünden son 8 yılda olduğu gibi bir kez daha yoğun bir şekilde kirlendi. Nehre bırakılan zeytin atıkları, balık katliamına yol açtı. Gün boyu ölü balıkların aktığı nehirde ise kirlilik yüzünden kıyıya vuran balıklar vatandaşlar tarafından toplandı.

UYARI YAPILDI

Neden öldükleri belli olmayan balıkların zehirli olabileceğini akıllarına getirmeyen bazı vatandaşlar, ellerine aldıkları ağlar ve sepetlerle Asi Nehri'ne koştu. Birkaç balık uğruna kendi sağlıklarını riske ederek nehirden topladıkları balıkları çuvallara dolduran vatandaşlar uyarılara kulak asmadı. Bu arada İl Emniyet Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri alarma geçti. Devriye gezen polisler, balık tutan vatandaşları nehirden uzaklaştırmaya çalışırken, Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkilileri nehir suyundan numune alarak incelenmek üzere Adana'ya gönderdi. Halk Sağlığı İl Müdürlüğü ekipleri ise belediyeden, camilerden ve okullardan duyurular yaparak nehirdeki ölü balıkların gıda zehirlenmesine yol açabileceği konusunda vatandaşları uyardı.

Polisi tersledi
Yapılan tüm uyarılara rağmen nehirdeki ölü balıkları toplamaya devam eden vatandaşlar ile polis arasında yaşanan diyalog ise pes dedirtti. Polisin, "O balıkları yerseniz ölebilirsiniz" diye uyardığı vatandaşlardan birinin, "Ben öleceğim sana ne?" diye çıkışmasına karşılık, yine polisin "Çocuklarınız da ölebilir" uyarısına, aynı vatandaşın "Hiçbir şey olmaz. Çaresine bakarız" şeklinde cevap vermesi duyanları şaşkına çevirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zehirlenen balıklar ızgara oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN