Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Siz isteyin biz yapalım'

Giriş Tarihi: 26.11.2013

Çok sevdiği Payas'a hizmet etmeyi kutsal bir görev bilen Belediye Başkanı Bekir Altan, "Sevgili hemşehrilerimin desteğiyle Payas'ı bir dünya kenti yapmanın gayreti içindeyiz. Bunun için bir dönem daha yetki istiyorum" dedi

Hatay'ın Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, "Sağlığa, spora, sanata, insana ve insanlığa büyük hizmet etmeyi kendimize düstur edindik" dedi. Payas'ın ilçe olmasında en büyük emeği geçenlerden biri olarak kabul edilen Başkan Bekir Altan, "Bir slogan ürettik. 'Siz isteyin biz yapalım' dedik. Payaslı hemşehrilerim istedi, ben de onların isteklerini yerine getirdim" diye konuştu. Halk tarafından çok sevilen ve hayata geçirdiği bütün projeleri ilçede yaşayanlardan tam destek alan Başkan Bekir Altan'ın bugüne kadar gerçekleştirdiği hizmetlerden bazıları şöyle sıralandı: BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ: Payas Çayı'nın denizle birleştiği noktada 30 bin kişi kapasiteli atık su arıtma tesisi yapılmıştır. İkinci arıtma tesisi 70 bin kişi kapasiteli olup günlük 10 bin 500 ml'lik arıtım yapılmaktadır. Hatay'da iki arıtma tesisi olan tek ilçe beldesi Payas Belediyesi'dir.
İÇME SUYU ÇALIŞMALARI: Beşikgöl kaynağı isale hattı yenileme çalışması yapılmıştır. Beşikgöl kaynağından gelen su miktarında azalma olduğu tespit edilmiş ve 2011 yılında 4 bin 368 m eski pik borular yenilenerek çelik borular döşenmiştir. Karacaören kaynağı isale hattı 2012 yılında tamamlanarak 38 bin m çelik boru döşenmiştir. Düneklik mevkiinden gelen içme suyu 2011 yılında 3 bin 961 m yüksek dayanımlı polietilen borularla yenilenmiştir.
ALTYAPI ÇALIŞMALARI: Toplam 165 bin 028 m hat döşenmiştir. 2 bin 914 adet muayene bacası, 4 bin 901 adet parsel bacası imalatı yapılmıştır.
KANALİZASYON SİSTEMİ: Payas (Hatay) Kanalizasyon Şebeke Kesin Projesi, İller Bankası Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Payas (Hatay) Kanalizasyon Tatbikat Projesi' sinin Payas Belediyesi tarafından ihale edilerek imar planında bulunan her türlü tesise hizmet verecek şekilde geliştirilen Kesin Proje' sidir. Proje 2040 yılında ilçenin 157 bin 756 kişi olacağı düşünülerek yapılmıştır.
OKULLAR HAYAT BULUYOR PROJESİ: Okullar hayat oluyor projesi kapsamında ilçedeki okulların tamamına 200 adet klima taktırılmıştır. Başarılı öğrencilere her sene laptoplar, eğitim amaçlı test kitapları, üniversiteye hazırlık deneme kitapları, hikaye kitapları hediye ediliyor.
PAYAS'IN VİZYONU DEĞİŞİ- YOR: Doğaya zarar vermemesi, uzun ömürlü olması, elektrik tasarrufu sağlaması açısından dekoratif led aydınlatma ürünleri kullanılıyor.
YENİ MEZARLIK ÇALIŞMALARI: Yeni mezarlık kapısı 3 kemerli bir yapıya sahip olup, mezarlığın alanı 100 bin 000 metrekaredir. Mezarlıkta; Şehitlik Kabristanlığı, 750, Aile Kabristanlığı, 6 bin 400, Umumi Kabristanlık: Bin 650 kişiliktir.
PAYAS KENT ORMANI: Payas Belediyesi'nin düzenlediği ağaç dikme kampanyası ile Payas Kent Ormanı oluşturuldu. Yapılan törene Payas'ta bulunan tüm okulların öğrencileri, Muhtarlıklar, Sivil Toplum Kuruluşları ve vatandaşlar katıldı. Payas Belediyesi'nce tahsis edilen 10 dönümlük araziye 9 farklı türde 700 adet fidan dikildi. 2012 yılında toplam 515 bin adet ağaç, çalı ve mevsimlik çiçek türü dikilmiştir. 2013 yılı başından bu güne kadar toplam 287bin 100 adet ağaç, çalı ve mevsimlik çiçek dikilmiştir.
PAYAS YAŞLILAR KÖŞKÜ PROJESİ: Geçmişten geleceğe hizmet edebilmek amacıyla yaşlılara sahip çıkıp, onların daha iyi koşullarda yaşamlarını devam ettirebilmeleri için Başkan Altan bu projeyi çok önemsiyor. Yapılan köşkün "huzur evi" olmadığını üzerine basarak vurgulayan Başkan Bekir Altan, yaşlıların ikinci baharını yaşayacağını, iyi vakit geçirecekleri bir tesis olarak dile getiriyor. Müzik odası, Resim Atölyesi, Kütüphane, Dinlenme odası, Spor Odası, Sağlık Odası, Yemekhane bulunuyor.
TÜRK YURDU PARKI PROJESİ: Bu proje "Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatlarında Türk Yurdu Projesi" ödülünü aldı. Türk Dünyasına örnek gösterilen "Türk Yurdu Parkı" projesi, sosyal belediyecilik anlayışı göz önünde bulundurularak vatandaşlara gerçek anlamda hizmet vermek için yapılmaktadır.
MESLEKİ EĞİTİM BİNASI PROJESİ: Mesleki eğitim binası vatandaşları meslek edindirmeye dair hizmet vermek için hazırlanmış bir projedir.
SOKOLLU MEHMET PAŞA KÜLLİYESİ:
Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan külliye Payas Belediyesi tarafından 49 yıllığına kiralanarak restorasyon çalışmalarına başlanmıştır. Restorasyon çalışmalarının bugüne kadar yüzde 90'ı tamamlanmış olup, bu yılın aralık ayında bitmesi planlanmaktadır. Restorasyon çalışmaları aslına uygun bir şekilde yapılmakta olup, çalışmalar tamamlandığında aslına uygun olarak kullanılacaktır. Restorasyon çalışmalarımız tamamlandıktan sonra; hamam kısmı tekrar hizmete açılacak, han kısmındaki odalar sergi salonu, kafeterya ve restoran olarak kullanılacak, tabhane kısmı butik otel haline getirilecek, dükkanlar kiraya verilerek yörenin el sanatları, baharatları, yemekleri, defne sabunu, zeytin yağı, nar ekşisi, salça gibi toprağına özgü ürünler dünyaya tanıtılacaktır.
KATI ATIK BİRLİĞİ BERTARAF TESİSİ ÇALIŞMALARI: Birlik 2004 tarihinde Payas'ın öncülüğünde kurulmuştur. 67 hektar alanda günlük 500 ton kapasiteli Katı Atık Bertaraf Tesisinin işletme ve irtifak hakkı 2009 tarihinde ENVİ- TEC firmasına 25 yıllığına devredilmiştir. 2012 yılına kadar geçen sürede bir çivi çakılmamasına rağmen belediyemizin hukuki yönden mücadelesi sonucundan firma çok hızlı bir şekilde çalışmalara başlamak zorunda kalmış ve tesisler bugünkü duruma getirilmiştir.
YOL AÇMA ÇALIŞMALARI: Payas'ta bugüne kadar 350 km yol açılmıştır. İmar uygulaması gören ve vatandaşların talep ettiği yerlerde yol açma çalışmaları yapılmaktadır.
PARKE ÇALIŞMALARI: İlçe sınırları içinde bugüne kadar 3.5 milyon metrekare parke döşenmiştir. Zaman içerisinde yıpranan bordür ve parkelerin belediye tarafından düzenli onarımı yapılmaktadır.
OKUL BAHÇELERİ PARKE VE DUVAR ÇALIŞMALARI: Eğitime katkı sağlamak, çocukların daha sağlıklı şartlarda okumalarına destek vermek amacıyla okulların parke, duvar ihtiyaçları belirlenmiş ve bu konuda çalışmalar yapılmıştır.
İHTİYAÇ SAHİPLERİNE EKMEK DAĞITIM HİZMETİ: Halkın ucuz ve kaliteli ekmek yemesi için halk ekmek fabrikasını kurulmuş ve günlük 3 bin 500 adet ekmek üretimiyle halka hizmet vermekte…
PAYAS, SPORDA TARİH YAZIYOR: Payas Belediyespor bin 400 sporcusuyla bugüne kadar 14 branşta çeşitli başarılara imza atmıştır. Branşlar: Futbol, badminton, voleybol, yamaç paraşütü, halter, tenis, tekvando. satranç, güreş, basketbol, masa tenisi, yüzme, hentbol, boks. Payas Belediyespor 1975, Türkiye'de Fenerbahçe Spor Kulübünden sonra bünyesinde en fazla sporcu barındıran spor kulübüdür.
"KADINLARA SPOR YAPTIRIYORUZ" PROJESİ: Günlük olarak çevre belde ve ilçelerden 750 kadını araçlarla evlerinden alıp, uzman hocalar eşliğinde plates, aerobik,step, jimnastik gibi aktivitelerle kadınlara sporlarını yaptırıp, tekrar evlerine uğurluyorlar.
YAZ KURSLARI: Payas Belediyesi gençlerin ve çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlamak, yaz tatillerini daha faydalı hale getirmek amacıyla her yaz turnuva ve spor aktiviteleri düzenliyor. Kurs ve Turnuvalar: Futbol, Voleybol, Basketbol, Tekvando, Satranç.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Siz isteyin biz yapalım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN