Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ali Demirçalı dillere düştü

CHP'nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konusunda aday krizi yaşandığı, partinin ileri gelenlerinin kendi adaylarını seçtirmek için gizli toplantılar yaptığı iddia edildi

Giriş Tarihi: 28.11.2013
2014 Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesinde siyasi partilerin aday belirleme çalışmaları iyiden iyiye kızışmaya başladı. İktidar partisi anket sonuçlarına dayanarak adaylarını netleştirirken, ana muhalefet partisi CHP'de ise ihanet kazanları daha şimdiden kaynamaya başladı. Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıklayan ve bir yıldır kapı kapı gezerek siyasi çalışmalar yapan avukat Soner Çetin'e destek verdiğini açıklayan CHP Milletvekili Ali Demirçalı'nın bazı üst düzey partililerle bir araya gelip başka isim üzerinde kulis yaptığı iddia edildi.

Doğan'dan destek istendi

Yerel yayın yapan Bölge Gazetesi, yayınladığı "Başyazı"da, aslen Tuncelili olan eski CHP Ankara İl Başkanı Haydar Doğan, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı CHP'li Hüseyin Sayar, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanı SSK emeklisi Nurettin Yılmaz ile CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı'nın akşam yemeğinde bir otelde buluştuklarını, partinin göstereceği aday ismi üzerinde tartıştıklarını ve Hüseyin Sayar ile Nurettin Yılmaz'ın ise tanınmış bir ismin CHP'den adaylığı konusunda Haydar Doğan'dan destek istediğini yazdı.

DEMİRÇALI DOĞRULADI

Söz konusu yazının önceki gün yayınlanmasından sonra gazeteye bir açıklama yaptığı öne sürülen CHP Milletvekili Ali Demirçalı'nın, toplantı yeri olarak belirtilen İnci Otel'e uzun zamandan beri gitmediği ancak CHP eski Ankara İl Başkanı Haydar Doğan ile görüştüğünü ve çok samimi olduğunu, anılan toplantıda bulunduğunu ancak burada Adana'nın yakından tanıdığı isim konusunun geçmediğini söyledi. Haydar Doğan ise Demirçalı'nın da bulunduğu toplantıda Nurettin Yılmaz ile Hüseyin Sayar'ın bir isim konusunda destek isteklerini doğrulayarak şöyle dedi:

"O SADECE DİNLEDİ"
"Adana Büyükşehir Belediyesi danışmanlarından Hüseyin Sayar ile Daire Başkanı Nurettin Yılmaz, CHP'nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konusunda bir isim önerdiler, bu isme destek verdiklerini, benim de bu konuda kendilerine yardımcı olmamı istediler. Böyle bir talebi karşılayamayacağımı belirttim. Yardımcı olacağımı söylersem de haddimi aşacağım düşüncesiyle reddettim. Milletvekili Ali Demirçalı ise bir yorumda bulunmadı, sadece dinledi."

HİÇ KİMSENİN HAKKI YOK
Bu olayın açığa çıkmasından sonra CHP Adana teşkilatında eleştiri sesleri yükselmeye başladı. Kapalı kapılar ardında oynanan oyunlara son verilmemesi halinde CHP'nin bu seçimde de istediği başarıyı yakalayamayacağını ifade eden partililer, "Sosyal demokrat bir partinin seçimlerde açık, seçik ve şeffaf olması gerekirken daha işin başında kapalı kapılar ardından siyasi hesaplar yapılması partimize kazandırmaz, kaybettirir. Bu ayak oyunlarının bir an önce bitmesini istiyoruz. Türkiye'nin 90 yıllık çınarı CHP'yi bu durumlara düşürmeye kimsenin hakkı yok" dediler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ali Demirçalı dillere düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN