Çadırda yaşayan aile yerleşik düzen istiyor

Kozan ilçesinde, düğünlerde davulzurna çalarak geçimlerini sağlayan 60 kişilik aile, çocuklarının geleceği için yaşamlarını yerleşik düzende sürdürmek istiyor

Giriş Tarihi: 29.11.2013
Adana'nın Kozan ilçesinde, kuşaklardır çadırlarda göçebe hayatı yaşayan ve yörede 'abdal' veya 'kirve' olarak adlandırıldıkları için kendilerine iş verilmediğinden şikayet eden vatandaşlar, çocuklarının geleceği için yerleşik düzen istiyor. Varsaklar Mahallesi'ndeki boş bir arazide 12 çadırda yaşayan yaklaşık 60 kişilik Doğan ailesi, elektrik, su, banyo, tuvalet, mutfak ve hijyenik ortamın bulunmadığı çadırlarda yaşıyor. Düğünlerde davul-zurna çalarak geçimlerini sağlayan 'kirve'ler, çocuklarının kendileriyle aynı kaderi paylaşmasını istemiyor. Atalarından kalma gelenekle yaklaşık 150 yıldır çadırlarda yaşadıklarını ancak değişen hayat koşullarıyla artık yerleşik düzende hayatlarını sürdürmek istediklerini belirten aile fertlerinden Oktay Doğan, son yıllarda orkestraların yaygınlaşmasıyla bu mesleği sürdüremez hale geldiklerini belirtti.

"TOPLUM BİZİ DIŞLIYOR"
Tarla ve bahçelerde işçi olarak çalışmak istediklerini ancak toplumdan dışlandıkları için iş bulamadıklarını ileri süren Doğan, "Elektrik, su, banyo, tuvalet ve mutfak olmayan çadırlarda yaşamaya çalışıyoruz. Çocuklarımızın bizim çektiğimiz sıkıntıları çekmesini istemiyoruz. 'Abdal' deyip bizi dışlıyorlar. İş bulamıyoruz. Bizi kimse yanına da almıyor. Ancak, her seçimde oy için geliyorlar" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çadırda yaşayan aile yerleşik düzen istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN