Akdeniz'in 'akciğeri' yeniden yeşerecek

Giriş Tarihi: 1.12.2013
Akdeniz Bölgesi'nin "akciğeri" konumunda bulunan ve yangında zarar gören Amanoslar, yeniden yeşertilecek. Ağustos ayında çıkan ve 5 günde kontrol altına alınabilen yangında zarar gören Amanoslar'daki ormanlık alanlar, Antakya Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerce tekrar yeşile bürünecek. Bin 183 hektarın zarar gördüğü Amanoslar'da ağaçlandırma, gençleştirme ve iyileştirilme çalışmalarına başlandı. En geç 2014 şubat ayı ortalarına kadar bölge yeşile dönüştürülecek.

12 TON KIZIlÇAM TOHUMU

Yaklaşık 450 kişilik ekibin yer aldığı çalışmalarda, yanan alanlardaki ağaçlar yerinden söküldü, arazisi işlendi ve 12 ton kızılçam ile 2 tonun üzerindeki servi tohumu araziye serpildi. Antakya Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi, iyileştirme çalışmalarının hızla devam ettiğini, gelecek yılın şubat ayı ortalarında sonuç alacaklarını söyledi. İyileştirme çalışmaları kapsamında üretimin yüzde 60'a ulaştığını belirten Harbi şunları söyledi:

200 HEKTAR AĞAÇLANDIRILDI
"5 Ağustos'ta meydana gelen yangının söndürülmesinden sonra ciddi anlamda tespit yapıldı. Bu alanlarda yapılacak ağaçlandırma, gençleştirme, iyileştirme çalışmalarının ne olduğuna karar verildi ve bin 183 hektarın bin hektarında doğal gençleştirmeye uygun alanlar gözlendi. Yaklaşık 200 hektarda ağaçlandırma çalışması yapılması kararlaştırıldı. Hektarda 10 kilogram kızılçam tohumu ekimi uygulaması yaptık, doğal gençleştirmeye uygun olmayan alanlarda da makineli toprak işleme ve dikim çalışmalarına başladık."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz'in 'akciğeri' yeniden yeşerecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN