Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artık Zatürre'den korunmak mümkün

Giriş Tarihi: 1.12.2013
Ağız, boğaz ve sindirim kanalında bulunan, normal koşullarda sorun yaratmayan mikropların, vücut savunma sisteminin zayıflayarak akciğere ulaşmasıyla oluşan zatürreeye yakalanmadan sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün. Erken tanının oldukça önemli olduğunu vurgulayan YDÜ Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fadime Tülücü "Zatürree Ölümlerinin Önlenmesi Haftası" kapsamında yaptığı açıklamada, risk grubundakilerin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

ZATÜRRE'DE RİSK

Dr. Tülücü, ağır seyirli zatürreeye yakalanma riskleri arasında sigara, alkol, uyuşturucu madde kullanımı, bebek, çocuk ve ileri yaş, kronik akciğer hastalığı, kronik karaciğer hastalığı, şeker hastalığı, böbrek hastalığı, yutma refleksini engelleyen nörolojik hastalık, çene, yutak hastalıkları, AIDS gibi bağışıklık sistemi hastalığı, kemoterapi gibi bağışıklığı baskılayan ilaç kullanımlarının yer aldığını söyledi. Dr. Fadime Tülücü "Hastanın yaşı, altta yatan hastalıklar, hastalığın yaygınlığı, ortaya çıkaran mikroorganizmanın tespit edilmiş olması, yaşamsal bulguların değerleri gibi faktörler tedavi seçeneklerini belirlerken, erken tedavi oldukça önemlidir" dedi.

HİJYEN VE BESLENME

Tedavi süresince sıvı tüketiminin mutlaka artırılması gerektiğini belirten Dr. Tütücü tedavi şekliyle ilgili olarak da "Hastaneye yatış kriterleri ve hastalığı ağırlaştırıcı faktörler belirlendikten sonra etki edebilecek en uygun antibiyotik veya antibiyotikler ile evde veya hastanede tedavi uygulanır" dedi. Dr. Tütücü, zatürree olan bir kişinin belirli bir süre dinlenmesi, düzenli ve dengeli beslenmesi, bol sıvı tüketmesi, uykusunu iyi alması ve tedaviye mutlaka uyması gerektiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık Zatürre'den korunmak mümkün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN