Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hayır'cı zihniyet yatırımı engelliyor

Taşucu beldesinde yapılması planlanan limanın ÇED raporuyla ilgili toplantısını sabote edenlerin, beldede yatırımı engelleyen 'hayır'cı CHP ve İP zihniyeti olduğu iddia edildi

Giriş Tarihi: 2.12.2013
Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Taşucu beldesinde inşa edilmesi planlanan limanla ilgili bilgilendirme toplantısı yapılmış, CHP Silifke İlçe Başkanı Nuri Tol öncülüğündeki bir grup partili ve aday adayları ile İşçi Partisi mensuplarının sabote etmesi yüzünden görüşme gerçekleşmemişti. Taşucu Belediye Başkanı Yaşar Açıkbaş, 'hayır'cı zihniyetin her yatırımın önünü kestiğini belirterek, "Bu kişiler memleketini düşünse, Taşucu ülkenin merkezi haline gelirdi" dedi.

BAKANI DA YUHALADILAR

Türkiye'yi KKTC'ye bağlayan limanın da bulunduğu beldenin enerji, lojistik, sanayi, tarım ve turizmde aranan her niteliğe sahip olduğunu kaydeden Açıkbaş, "Geçmişte Atatürk'ün 9 yılda 4 kez geldiği Silifke çürümeye terk edilmiş. Özal geçmişte burayı il yapmak istedi, aynı zihniyet engel oldu. 2004'te SEKA fabrikasını tersaneye dönüştürmek için Bakan Binali Yıldırım geldi, o zamanki belediye başkanı ve ekibi tarafından yuhalandı" diye konuştu.

AK PARTİ OLUNCA…

CHP ve İP'lilerin başını çektiği 'hayır'cı zihniyetin hem bölgede turizmin canlanmasını istediğini hem de SEKA'nın bulunduğu alanı çevre koruma bölgesi ilan ettirdiğini vurgulayan Başkan Açıkbaş, "Şimdi tek bir çivi çakılamıyor. Yatırım istiyoruz diyorlar ama yatırımı yapan AK Parti olunca kabul etmiyorlar. Taşucu 55 yıldır solun kalesi. Bizimle birlikte değişim rüzgarı esmeye başladı ancak belirli odaklar kendi memleketlerini baltalıyor" diye konuştu.

TERCİH SEÇMENİN
Taşucu'nun her türlü yatırıma elverişli bir bölge olduğuna değinen Başkan Açıkbaş SABAH Güney'e şunları söyledi:
Enerji, lojistik, sanayi üssü olabiliriz. Tarım ve hayvancılıkta da önemli bir noktadayız. Turizm için bulunmaz bir yer. Her koyumuz ayrı bir cennet. Bütün nimetler elimizde ama 'hayır'cı zihniyetten kurtulamıyoruz.
Yatırım alma noktasında Silifke, dünyanın atan kalbi durumuna gelebilir. Tercih artık seçmende. Ya 'hayır'cı zihniyete devam edecek ya da yatırım için evet diyenlere oy verecek.
Nurol Holding'in yapacağı liman Taşucu'na 2 km mesafede. Yatlarımız bakım için Manavgat'a, Fethiye'ye gidiyor. Liman yapılırsa buna gerek kalmayacak.

SEMT OLACAK
Türkiye 2023'te 500 milyar dolar ihracat planı yapıyor ama limanlarımızı geliştirmeden bunu başaramayız. Her limanın stratejik bir önemi olacak. Taşucu da bu bakımdan çok önemli bir nokta.
Buraya balık çiftlikleri kurulması istendi ama aynı kişiler buna da izin vermedi. Neymiş? Turizm bölgesiymiş. Oysa o balık çiftlikleri Didim'de, Çeşme'de, Bodrum'da… Oralarda turizm yok mu?
Bakanımız Binali Yıldırım'ı 4 kez ziyaret ettik. Kendini yuhalayanlara rağmen buraya 3 milyon lira kaynak aktardı. O parayla Taşucu Belediye Limanı genişletildi, yat limanı haline getirildi. Günübirlik tur yapan yatlar artık Taşucu'nda da mola veriyor
Taşucu yerel seçimden sonra Silifke'ye bağlı bir semt olacak. Buradaki 'hayır'cı zihniyeti kırmak için Silifke'den aday adayı oldum. AK Parti belediyeciliği gelmeli ki memleketimiz yatırım ve hizmet alabilsin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hayır'cı zihniyet yatırımı engelliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN