Türkiye'nin en iyi haber sitesi

6 ağır hastalığıyla emekli olamıyor

Kendi terzi atölyesinden 11,5 yıl Bağ-Kur primi ödeyen Emine Tek 6 hastalığına rağmen malulen emekli olamıyor

Giriş Tarihi: 3.12.2013
Adana'nın usta terzilerinden 45 yaşındaki Emine Tek, meme kanseri, diyabet, göbek fıtığı, böbrek, rahim ve reflü gibi ağır hastalığına rağmen bir türlü emekli olamıyor. Tam 11,5 yıl Bağ-Kur primi ödediğini söyleyen Emine Tek, "Üç çocuk bir de torun sahibiyim. Hastalığım yüzünden mesleğimi yapamıyorum. Malulen emekli olmak istiyorum başaramıyorum. Ne yapacağımı şaşırdım" dedi.

ARANAN BİR TERZİYDİ

Yeşilevler Mahallesi'nde kendi atölyesini işleten Emine Tek, bugüne kadar binlerce kadını giydirdi. 1995'ten bu yana diyabet hastalığıyla mücadele eden Emine Usta, meme kanseri olunca 2011 yılında sağ koltuk altından 23 lenf bezi alındı ve kolunu kullanamaz hale geldi. Terzilik yapamadığı için dükkanını kapatan Emine Usta, malulen emekli olmak için gerekli bin 800 gün prim ödeme zorunluluğunu çok geçtiğine güvenerek Bağ- Kur'a başvurdu.

"Masada kalabilirsin"
Bir yandan bürokrasiyle bir yandan da tedavisiyle uğraşan Emine Tek, bu kez de göbek fıtığı, böbrek ve reflü hastalığı başladı. Rahminde de kanser tehlikesi görüldü. Bütün bu hastalığını belgelemesine rağmen hala emekli olamayan Emine Tek, "Evimde bile iş yapamaz oldum. Bulaşığı bile eşim yıkıyor. Hastalıklar beni çok yıprattı. Doktorlar 'masada kalabilirsin' diye rahmimden ameliyat yapmıyor. Kimseden yardım dilenmiyorum. Tek arzum emekli olmak, hakkım olan parayı kazanmak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
6 ağır hastalığıyla emekli olamıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN