Spartalıların yemenisi yine Gaziantep'ten gönderildi

300 filminin devamı niteliğinde olan '300: Bir İmparatorluğun Yükselişi' filminin yemenileri, Gaziantepli yemeni ustaları tarafından üretildi

Giriş Tarihi: 4.12.2013
İlki gişe rekorları kıran '300' filminin ikincisi olan ve 7 Mart 2014'te vizyona girecek '300: Bir İmparatorluğun Yükselişi' filminin yemenileri, Gaziantepli yemeni ustaları tarafından üretildi. Eragon, 300 Spartalı ve Harry Potter gibi filmlerin yemenilerini de hazırlayan yemeni ustası Orhan Çakıroğlu ve iş arkadaşları, 2014 yılında gösterime girecek 300: Bir İmparatorluğun Yükselişi filminin yemenilerini de üreterek yeni bir başarıya imza attı.

460 ÇİFT YEMENİ
Dededen kalma yemenicilik mesleğini sürdüren Orhan Çakıroğlu, yemeninin çizme ve çarık modelinden ürettiği 460 çift ürünü 300 filmi için İstanbul'a gönderdi. Çakıroğlu, "Yemenicilik çok eskiden beri gelen mesleğimizdir. Yaklaşık 120 yıldan beri aile mesleğimiz olan yemeniciliği şimdi ben sürdürüyorum. Gaziantep'te yemenicilik bitmek üzereydi ama biz bu mesleği tabandan tavana çıkardık. Birçok filmlerin yemenilerini yaptık" dedi.

HARRY POTTER İLE BAŞLADI
Yemenici Hayri Usta olarak Gaziantep'i uluslararası arenada temsil ettiklerini aktaran Çakıroğlu, "Burada bir takım çalışması vardır. Filmin yemenilerini yaparken bize perspektif gönderdiler. O perspektif çizim üzerinden onu çeşitlendirdik. 3 ayrı model çıkardık. Toplamda 6 ayrı model çizme yaptık. Yaklaşık 460 çift çarık ve çizme yaparak 300 Spartalı filmine gönderdik. Serüvenimiz Harry Potter ile başlamıştı. 170 çift yemeni göndermiştik" şeklinde konuştu.

BRAD PITT TEŞEKKÜR ETTİ

Dünyaca ünlü filmlerin aktörlerinin de yemenide Gaziantep'i tercih ettiğini ifade eden Çakıroğlu, "Truva 3 bin yıl önce geçen bir film olduğu için bizi tercih ettiler. Ürünün görselliği ve kalitesi açısından bizim yemenileri beğendiler. Bin 500 çift yemeni gönderdik. Brad Pitt için de özel bir çizme hazırladık. Çok beğenmiş. Biz yemeniyi hediye edince Brad Pitt de bize 'Teşekkür ederim Orhan Usta' imzalı kart gönderdi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Spartalıların yemenisi yine Gaziantep'ten gönderildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN