Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeterince uzun yaşayan herkes alzheimer olacak

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Aynur Özge, yeterince uzun yaşayan herkesin bu hastalığa mutlaka yakalanacağını söyledi

Giriş Tarihi: 8.12.2013
Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Nöroloji, Algoloji ve Klinik Nörofizyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özge, ilerleyen yaşla birlikte görme, tanıma, anlama, olaylararası bağlantı kurma gibi zihinsel melekelerde yaşanan kayıplar sonucu ortaya çıkan alzheimer hastalığının, uzun yıllar yaşayan herkeste görüldüğünü söyledi. Yeterince uzun yaşayan herkesin potansiyel alzheimer hastası olduğuna dikkat çeken Özge, genetik olarak yani ailesinde bu hastalığı yaşayanların hastalığa yakalanma riskinin yüzde 5 ila 10 arasında değiştiğini söyledi.

EN ÇOK KADINLARDA

Hastalığın en çok kadınlarda görüldüğüne dair olan yaygın bir inanış olduğunu hatırlatan Aynur Özge, "Hastalık kadın cinsiyetini özel olarak seçmiyor. Kadınlar daha uzun yaşadığı için kadınlarda daha fazla görülüyor. Dolayısıyla göreceli olarak kadınlarda daha çok görülüyor diyebiliriz. Aslında daha uzun yaşayabilirlerse erkeklerde de daha çok görülebilir" diye konuştu. Unutkanlık yani demans denilen hastalık başlığı altında 127 çeşit hastalık bulunduğunu vurgulayan Aynur Özge, alzheimer hastalığının bu hastalıklardan yalnızca bir tanesi olduğunu söyledi

MALİYETİYLE 3'ÜNCÜ

Aynur Özge, Alzheimer'in kalp hastalıkları ve kanserden sonra tüm dünya ülkelerine en çok yük getiren üçüncü hastalık olduğunu söyledi. Dünyada bu hastalığa büyük bütçeler yarıldığına işaret eden Özge, "Tüm dünya ülkelerinin üçüncü sağlık harcaması bu hastalığa gidiyor. Ve bu hastalık, giderek artacak bir hastalık" dedi. Şu anda dünya genelinde 30 milyonun üzerinde, Türkiye'de 1 milyonu aşkın, Mersin'de ise 10 binin üzerinde Alzheimer hastası olduğunu açıklayan Aynur Özge, 2050 yılında çok büyük bir aday hasta kitlesinin beklendiğini kaydetti. Özge, 2050'de dünyada 114 milyon alzheımer hastası beklendiğini söyledi.

ÖLDÜREN BİR HASTALIK DEĞİL
Aynur Özge, alzheımerın hiçbir zaman öldüren bir hasatlık olmadığını, hastaların tamamen farklı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi. Hastalığın seyrine bağlı olarak hastada yeme alışkanlığını unutma, ilaçlarını almayı unutma ve buna bağlı olarak, kalp yetmezliği, tansiyon hastalığı gibi sorunların ortaya çıktığını anlatan Özge, "Zamanla kırıklar ortaya çıkar. Çünkü hasta eşikleri, merdivenleri algılayamamaya başlar ve düşer. Evini bulamaz kaybolur. Soğukta kalır, istismar edilir. Ve biz hastalarımızı bu nedenlerden dolayı kaybederiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeterince uzun yaşayan herkes alzheimer olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN