Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adliye Sarayı'nda tanıtım duruşması

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 'Açık Adliye Günleri' etkinliğinde, halka açık ve gerçek konuların işlendiği temsili mahkemeler kuruldu

Giriş Tarihi: 9.12.2013
Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye'de bir ilke imza atarak 'Açık Adliye Günleri Projesi'ni hayata geçirdi. Avrupa Birliği (AB) Projeleri kapsamında, hayata geçirilen etkinlikte adliyede mahkemelerin çalışma sistemi gerçek konuların işlendiği temsili duruşmalarla halka anlatıldı. Adliyelerin sıcak yüzünü halka göstermek amacıyla Adliye Sarayı'nda düzenlenen etkinliğe ortaokul ve lise çağındaki öğrenciler başta olmak vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

BROŞÜR DAĞITILDI

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı etkinlikte öğrenciler Adliye Sarayı'na tek tek aranarak alındı. Adliye memurları, öğrencilere mahkemelerde kimlerin ne görev yaptığı ve duruşma salonunun düzenini anlatan broşürler dağıttı. Gümrük Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından açılan stantlarda ise öğrencilere, ekiplerin görevlerini anlatan broşürler verilirken, ekiplerinin adli vakaların aydınlatılmasında kullandıkları malzemeler de tanıtıldı.

KORKULAR AŞILACAK
Etkinlikte, aile mahkemesinde boşanma, ağır ceza mahkemesinde ise uyuşturucu suçuyla ilgili temsili yargılama yapıldı. Duruşmada kimin, nerede duracağı anlatıldıktan sonra temsili duruşmalara geçildi. Öğrenciler temsili olarak görülen davaları konferans salonundan canlı olarak izledi. Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan Turhan, yargı denilince insanların tedirginlik yaşadığını, bunun aşılması için Türkiye'de ilk kez 'Açık Adliye Günleri' etkinliğini hayata geçirdiklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adliye Sarayı'nda tanıtım duruşması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN