43 ilden daha fazla elektrik tüketiyorlar

Giriş Tarihi: 11.12.2013

Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgesi konumunda bulunan Gaziantep OSB, 43 ilden daha fazla elektrik tüketimiyle dikkat çekiyor

Tekstilden gıdaya, plastikten boya ve kimyaya kadar farklı sektörlerin üretim yaptığı Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (OSB), 43 ilden daha fazla enerji tüketiyor. Kentte ilk organize sanayi bölgesini 140 firmayla 1969'da kuran sanayiciler, bugüne dek OSB sayısını 5'e çıkarmayı başardı. Son olarak Kilis ile ortak OSB projesi hazırlayan Güneydoğulu yatırımcılar, üretmeye ve ihracata devam ediyor. Halen 120 bin kişinin istihdam edildiği OSB'lerde 800 işletme faaliyet gösteriyor.

5'İNCİSİ BÜYÜYOR

Gaziantep OSB Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu, bölgede aylık 300 milyon kilovatsaat elektrik kullanımıyla 43 ilden daha fazla enerji tüketildiğini söyledi. Yeni bölgeler kurulması için çalışmaların devam ettiğini anlatan Nakıboğlu, 5'nci organize sanayi bölgesinin arsa dağıtımını yaptıklarını, ilave etapla firma sayısının bin 350 olacağını dile getirdi. Nakıboğlu, bu firmaların gelecek yıllarda faaliyete geçmesiyle bölgenin istihdam sayısının 150 bini geçeceğine dikkati çekti.

İNŞAAT BAŞLADI
Nakıboğlu, "Böylece ortalama 800 bin kişiye aş ve iş vermiş olacağız. Bu bizim için gurur verici bir tablodur. Sanayicilerimiz sürekli yatırım yapıyor, organize sanayi bölgemiz büyümeye devam ediyor. Aylık 30 milyon metreküp doğalgaz ve 600 bin ton su tüketiyoruz. Organize sanayi bölgesinin altyapısı yatırımlarda etkili oluyor. Sanayicinin öncelikli istekleri su elektrik ve doğalgaz. Arsa dağıtımı yaptığımız 5'nci organize sanayi bölgesinde 22 firma inşaat çalışmalarına başladı" dedi.

Kalifiye eleman sorunu
Tekstil, halı, gıda ve ambalaj sanayisinin, OSB'nin öncü sektörlerinden olduğuna dikkati çeken Nakıboğlu, tekstilde 345, gıdada 187, plastikte 58, boya ve kimyada 48, temizlik ve hijyende 19, diğer sektörlerde de 143 şirketin faaliyet gösterdiğini ifade etti. Organize sanayi bölgelerinin en büyük sıkıntısının kalifiye eleman olduğunun altını çizen Nakıboğlu, bunun için bir üniversite ve lisede eğitimli insan yetiştirildiğini kaydetti. Nakıboğlu, Gaziantep'in ihracatında imalat ürünlerinin yüzde 92,8'lik payla birinci olduğunu vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
43 ilden daha fazla elektrik tüketiyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN