Arıları izleyerek diplomasını aldı

Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesinde yaşayan Abdurrahman Koyun (70), arılardan ilham alıp açık liseyi bitirdi. Şimdiki hedefi üniversite diploması

Giriş Tarihi: 11.12.2013
Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesine bağlı Yeniköy'de çiftçilik yapan 70 yaşındaki Abdurrahman Koyun, kovanda yıllarca yetecek bal olmasına rağmen çalışmaya devam eden arılardan etkilenince okumaya karar verdi. Önce ilkokul, ardından ortaokul diploması alan Koyun, son olarak açık liseyi bitirdi. Abdurrahman dede şimdi de üniversitede okumak için hazırlık yapıyor.

"BEN DE YAPARIM" DEDİ
Okuma yazmayı köydeki yakınlarından öğrenen Abdurrahman Koyun evinin bahçesindeki arı kovanlarındaki hareketlilikten etkilendi. "Ben de çalışarak okuyabilirim, diploma alabilirim" diyen Koyun, sınava girip 62 yaşında ilkokul diplomasını aldı. Abdurrahman Koyun, hiç ara vermeden bu kez açık öğretim ortaokuluna da kaydoldu. Diplomasını 2008'de alan Koyun, hemen arkasından açık öğretim lisesinde eğitime başladı. Lise diplomasını da Suzan ve Abdulhakim Bilgili Halk Eğitimi Merkezinde düzenlenen törende alan Koyun, azmiyle çevresindekileri şaşırttı. İlerlemiş yaşına rağmen okuma sevdasından vazgeçmeyen Abdurrahman dede, şimdi de işletme fakültesi okumak için üniversite sınavlarına hazırlanıyor.

"İNANMIYORLARDI"
SABAH Güney'e konuşan Abdurrahman Koyun "Lise sınavlarına girerken kapıdaki öğrenciler ve görevliler beni görüp şaşırıyorlardı. 'Amca, veliler dışarıda bekleyecek' diyorlardı. Ama sonra sınavların arasında beni kutlayıp birlikte çay içiyorlardı" dedi. Koyun, şimdiye kadar hiçbir sınava geç bile kalmadığını, derslerine düzenli çalışarak yüksek notlar aldığını söyledi.

OTOBÜSÇÜ BİLET JESTİ YAPTI
İlginç anılarını da paylaşan Abdurrahman Koyun, sınava girmek için gittiği ilçede otobüse bindiğini ve öğrenci ücreti için para uzattığında şoförün 'Bey amca dalgı mı geçiyorsun?' diye kızdığını, kimliğini gösterince 'Helal sana bey amca' deyip kendisinin yerine kutuya para attığını anlattı. Koyun, bir kez de sınavda görevli polisin kendisiyle hatıra fotoğrafı çektirdiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arıları izleyerek diplomasını aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN