Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadın ayakkabısında Kahramanmaraş imzası

Giriş Tarihi: 12.12.2013

Kadın ayakkabı üretiminde Türkiye 2'ncisi olan Kahramanmaraş, sektördeki payını markalaşarak daha çok artırmayı istiyor

Kadın ayakkabısı üretiminde Türkiye'de 2'nci sırada yer alan Kahramanmaraş, sektördeki payını artırmak için markalaşmak istiyor. Son dönemde Ortadoğu, Türk cumhuriyetleri ve Balkan ülkelerine yaptıkları ihracatla dikkat çeken Kahramanmaraşlı ayakkabıcılar, birçok önemli markanın da fason üretimini gerçekleştiriyor. Tekstil, madeni mutfak eşya ve gıda sektörünün ön plana çıktığı kentte, son yıllarda kadın ayakkabı üretiminde artış yaşanıyor. Yaklaşık 150 atölyede çalışan 5 bin kişi, günde ortalama 10 bin çift kadın ayakkabısını hazır hale getiriyor.

SİTE KURMA HAZIRLIĞI

Kooperatif çatısı altında bir araya gelen ayakkabıcılar, 30 dönüm arazi üzerine kuracakları site sayesinde sektörde lider konuma geleceklerine inanıyor. Kahramanmaraş Ayakkabı Sanayi Kooperatifi Başkanı Fahri Tosyalı, sektörü ileriye taşıyabilmek için markalaşmanın çok önemli olduğunu söyledi. Tosyalı, "Kadın ayakkabısında İzmir'den sonra 2'nciyiz. Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler ve Balkanlara ihracat yapıyoruz. Ancak daha çok fason çalışıyoruz. Sektörümüzü ileriye taşıyabilmek için markalaşmak istiyoruz. Bunun yolunun da tesis ve teknolojiden geçtiğini biliyoruz. Bu anlamda ayakkabıcılar sanayi sitesi kurmak için 30 bin dönüm arazi satın aldık" dedi.

BÜYÜK FİRMALAR VAR
Kahramanmaraş Hazır Ayakkabıcılar Odası Başkanı Cafer Tepe ise kadın ayakkabısında her modelin kendilerinde bulunduğunu dile getirdi. Modelistler sayesinde ortaya konulan çizimlerin üretime dönüştüğünü ifade eden Tepe, "Gerçekten şehrimizde büyük firmalar var. Fakat markalaşma yolunda adım atamadığımız için zaman zaman sıkıntı yaşıyoruz. Bizim de tek gayemiz Kahramanmaraş'ta yapılan bu imalatı marka değerini yükselterek Türkiye genelinde tanıtımı yapmaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın ayakkabısında Kahramanmaraş imzası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN