Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomi için üretim şart

Giriş Tarihi: 14.12.2013

MTSO Başkanı Şerafettin Aşut, sanayi üretimi olmadan ekonominin sürdürülebilirliğinin mümkün olamayacağını kaydetti

Mersin Ticaret Ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı ekim ayı sanayi verilerini değerlendirdi. Türkiye'nin tarım ülkesi olduğunu fakat sadece tarım ve hizmetler sektörü ile ülkenin zenginleşemeyeceğinin altını çizen Aşut sanayi üretimi olmadan ekonominin sürdürülebilirliği mümkün olamayacağını söyledi.

NE BAYRAM NE FELAKET

Sanayi üretiminin bir önceki aya göre azaldığını ama bir önceki yılın aynı ayına göre arttığını belirten Aşut, "Bu aylık artış ve azalmalar, ekonomimiz adına ne bayram yapacak, ne de felaket tellallığı yapacak bir durumdur. Özellikle sanayi üretimi rakamlarında total rakamlar, yılsonu rakamları önemlidir. Bizim ülke olarak üretim miktarının çetelesini tutmaktan daha çok üretim kalitesini, birim başına düşen katma değeri, bu katma değeri yaratacak olan yüksek teknolojiyi konuşmamız gerekir" şeklinde konuştu.

ÜRETMEK ZORUNDAYIZ
Türkiye'nin zenginleşmek istiyorsa üretmek zorunda olduğuna dikkati çeken Aşut, "Türkiye zenginleşmek, büyümek, cari açığı kapatmak, işsizliği azaltmak istiyorsa üretmek zorundadır. Geleneksel üretimden sıyrılarak bunları yapmak zorundadır. Aşırı enerji harcayan, düşük teknolojili üretimle hamallık yaparak 500 milyar dolar ihracatı yakalayamayız. Yakalasak da ithalata bağımlı bir sanayi ile katma değer yaratmayan bir üretim sistemi ile yine elde var sıfır olur. Yine cari açığı, yine düşük karları konuşuruz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomi için üretim şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN