Adanalı 100 genç kendi işini kurdu

Facebook, Sony, Intel ve Adobe gibi firmaların da yararlandığı iş geliştirme merkezlerinin (İŞGEM) Adana uygulamasında, 100'ü aşkın genç kendi işini kurdu

Giriş Tarihi: 16.12.2013
Adana'da 2004'te Dünya Bankası katkısıyla Adana Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ADSİAD) projesi olarak kurulan İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM), ilk adımlarına destek verdiği 100'ü aşkın firmanın kendi ayakları üzerinde durup ekonomiye kazandırılmasını sağladı. Dünyada 1950'lerden beri uygulanan ve Facebook, Sony, Intel, Adobe, Hitachi, Ebay, SanDisk ve HP gibi firmaların da kuruluş yıllarında yararlandığı sistemin Adana uygulaması, şu anda 32 firmayla devam ediyor. Merkezde şu anda yaklaşık 200 kişi istihdam ediliyor.

BAŞARI ORANI YÜZDE 90

2004'te hayata geçen İŞGEM, Dünya Bankası'nın 875 bin liralık finansman katkısıyla yola çıktı. Kocavezir İş Merkezi'nde Büyükşehir Belediyesi'nin sunduğu mekanda faaliyet gösteren İŞGEM'de başta bilişim olmak üzere çeşitli sektörlerden girişimcilere destek verildi. Genç girişimcilerin ilk yıllarda karşılarına engel olarak çıkan birçok giderden kurtulmalarını sağlayan sistem sayesinde, 100'den fazla girişimci kuruluş dönemini başarıyla atlatarak İŞGEM kuralları gereği 'mezun' oldu ve taşındı. Kuruluş dönemini atlatamayan girişimci oranı ise yüzde 10 düzeyinde kaldı.

NEREDEYSE BEDAVA
Şu anda bünyesinde bilişim, reklam, tekstil, hizmet ve elektronik sektörlerinden 32 firmayı barındıran, boş 3 işyeri için de başvuruları değerlendiren Adana İŞGEM'in genel müdürlük görevini Dilem Çele yürütüyor. İlk kez işe başlayacak olan girişimcilere büyük kolaylıklar sağladıklarını belirten Dilem Çele, "Girişimcilere altyapı, internet, elektrik, toplantı salonu, eğitim salonu ve güvenlik gibi hizmetler veriyoruz. Karşılığında ise sadece ortak giderlerin karşılanması için sembolik bir ücret alıyoruz" dedi.

KOSGEB'DEN ÇİFTE DESTEK
İŞGEM'de iş hayatına atılan girişimcilerden kira alınmadığını, bunun için de genç patronların stopaj ödemediğini de belirten Dilem Çele, öte yandan KOSGEB'in destekleri bulunduğunu belirtti. Çele, "KOSGEB, İŞGEM'de faaliyet gösteren firmalara 30 bin liraya kadar geri ödemesiz girişimcilik desteği, 70 bin liraya kadar da sıfır faizle sabit yatırım desteği veriyor. Böylece firmalar borçsuz olarak yola çıkıyor" diye konuştu. Çele, İŞGEM'deki birçok genç girişimcinin ayakta durmayı başarmanın yanı sıra yeni ürünler de geliştirdiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adanalı 100 genç kendi işini kurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN