Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana'yı başkent yapmak istiyoruz

AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun, geliştirilecek projelerle Adana'nın Ortadoğu'nun ekonomik ve sosyal başkenti olacağını söyledi

Giriş Tarihi: 16.12.2013
AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun, SABAH Gazetesi Bölge Koordinatörü Ersin Ramoğlu'nu ziyaret ederek hayata geçirilecek projelerle Adana'nın, Ortadoğu'nun hem kültürel hem de sosyal başkenti haline geleceğini söyledi. Torun, 30 milyon yolcu kapasiteli Çukurova Bölgesel Havaalanı'nın da bu vizyonla yapıldığını belirtti.

BÜTÜNLÜK SERGİLENMİYOR

Seçim maratonu çerçevesinde ziyaret ettikleri yerlerde, Adana'nın çevredeki diğer illerle kıyaslandığını ve "Neden onlardan geride kaldık?" diye sorulduğunu belirten Torun, yanıtın büyükşehir- merkezi hükümet entegrasyonun kurulmamasında saklı olduğunu söyledi. Torun, "Büyükşehir Belediyesi, 11 yıldır merkezi idareyle entegre olamıyor, ortak projeler çıkaramıyor, dayanışma, birlik ve bütünlük sergileyemiyor" dedi.

KIYASLAMA YANLIŞ

Adana'nın Kayseri ve Gaziantep gibi illerle kıyaslanmasını da doğru bulmayan Torun şöyle devam etti: "Adana, tarımıyla, sanayisiyle, coğrafi konumuyla, Akdeniz kıyılarıyla daha büyük hedefleri olması gereken bir kent. Bizim hedefimiz, Adana'yı 2'nci başkent yapmak. Ortadoğu'nun başkenti haline getirmek. Ekonomik, sosyal ve kültürel olarak canlandırmak, Adanalılık kültürünün diriltilmesi."

BU BİR PERSPEKTİF

Büyükşehir Belediyesi açısından AK belediyecilikle tanışmamış olmasının Adana'ya 11 yıldır çok şey kaybettirdiğini kaydeden Torun, "Bu yüzden 11 yıldır Adana gelişemiyor" dedi. AK Parti için Adana'nın ayrı bir yere sahip olduğunu söyleyen Torun, "Başkent Ankara'nın havaalanının yıllık kapasitesi 12 milyonken, Adana'nın hemen yanı başına 30 milyon kapasiteli Çukurova Bölgesel Havaalanı yapılması bir perspektifin sonucu. Bu perspektifte, tarımda, sanayide, turizmde büyük gelişme yaşayacak bir Adana var" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'yı başkent yapmak istiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN