Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akrabalarından baklavalı kutlama

Almanya'da yaşayan Aydan Özoğuz'un göç, mülteci ve uyumdan sorumlu devlet bakanı olarak kabinede yer alacağının açıklanması, Kilisli akrabalarına büyük sevinç yaşattı

Giriş Tarihi: 18.12.2013
Almanya'da Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz'un göç, mülteci ve uyumdan sorumlu devlet bakanı olarak kabinede yer alacağının açıklanması, Türkiye'de yaşayan akrabalarını sevindirdi. Türk bakanın başarısı, Kilisli akrabaları tarafından baklava gönderilerek kutlanacak. Aydan Özoğuz'un Kilis'te yaşayan kuzenleri Mehmet Ali ve Kenan Özoğuz kardeşler, amcasının kızının Almanya'da bakan olarak kabinede yer almasından dolayı onur duyduğunu söyledi. Kilisli bir Türk'ün Alman kabinesinde görev yapacak olmasından dolayı mutlu olduğunu dile getiren Özoğuz kardeşler şunları söyledi:

BAKLAVA GÖNDERECEK
"Çok isabetli bir karar olduğunu düşünüyoruz. Kendisini kutlamak için ellerimizle hazırladığımız baklavalardan göndereceğiz. Sevincimiz çok büyük. Verilen görevi başarıyla yürüteceğine yürekten inanıyoruz. Almanya'da Türklerin yaşadığı sorunların, Aydan sayesinde asgariye indirileceğini düşünüyoruz. Kendisine başarılar diliyoruz."

"BEN TEŞVİK ETTİM"
Aydan Özoğuz'un İstanbul'da yaşayan babası Mustafa Orhan Özoğuz da kızının siyasete girmesini kendisinin teşvik ettiğini söyledi. Özoğuz, kendisinin de 1946'da Demokrat Parti'ye girdiğini ancak Almanya'ya gitmesi gerektiği için siyasi hayattan çekildiğini belirtti. Özoğuz, "Kızımın siyasetle alakası yoktu. Körber Vakfı'nda çalışırken, SPD'den teklif gelmiş. Annesi karşı çıktı. Ben teşvik ettim, 'Gir, bu çok büyük bir tecrübedir. Hayatı tanımak için bunun içine girmek lazım' dedim. 2 devre Hamburg'ta seçildi, daha sonra Berlin'de seçildi. Şöyle böyle 15 senedir siyasi hayatın içerisinde" dedi.

LİSANA ÖNEM VERİRDİ

Aydan Özoğuz'un bakan olmasının Almanya'daki Türklere moral vereceğini söyleyen Mustafa Orhan Özoğuz, "Esasında Aydan'ın her zaman söylediği, Almanya'daki Türkler, lisan bilmedikleri için birçok haklarını kullanamıyorlar ve mağdur duruma düşüyorlar. Bu yüzden lisan öğrenmeye çok çalışıyordu şimdiye kadar; herhalde bakan olarak daha çok çalışacak" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akrabalarından baklavalı kutlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN