Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En hızlılar arasında Abdioğulları var

Adana'nın önemli sanayi kuruluşlarından Abdioğulları Plastik Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasına girmeyi başardı

Giriş Tarihi: 20.12.2013
Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından hazırlanan Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi listesine giren Adanalı Abdioğulları Plastik, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. TEPAV'ın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve AllWorld Network'ün öncülüğünde gerçekleştirdiği çalışmayla, Türkiye'nin en hızlı büyüyen şirketlerine küresel ölçekte dikkat çekmek amaçlanıyor.

30 ÜLKEYE İHRACAT

Yüzde 29'u İstanbul'da faaliyet gösteren şirketlerden oluşan 'En hızlı büyüyen ilk 100' arasında yer alan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde (AHSOSB) kurulu Abdioğulları Plastik Ambalaj Sanayi AŞ, 4 kıtada 30 ülkeye ihracat yapıyor. Adana'da 1965'te temelleri Abdi Sütcü tarafından atılan ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde altıncı fabrikasının inşaatı devam eden firmayı, 4 kardeş yönetiyor. AHSOSB Başkanı Bekir Sütcü'nün yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü firmanın yönetim kurulunda Salih Sütcü'nün yanı sıra Mehmet ve Ramazan Sütcü de yer alıyor.

YENİLİKLE BÜYÜYOR
Şirketin yönetim kurulu üyesi Salih Sütcü, büyümenin en önemli unsurunun yenilikçilik olduğunu belirterek, kardeş kuruluşları Filpa AŞ aracılığıyla üretimlerinin yüzde 40'ını ihraç ettiklerini bildirdi. Ürün gamlarında PP'den üretilen ve un, yem, kömür, çimento, alçı ve kireç torbası ve PE'den imal edilen patates, soğan ve narenciye gibi yaş sebze ve meyvelerde kullanılan torbalar bulunduğunu belirten Sütcü, Türkiye'de dokunmuş plastik sektörünün en büyük iki üreticisinden biri olduklarını dile getirdi.

SIRALAMADA YÜKSELİYOR

Sütcü, Ekonomist Dergisinin her yıl Türkiye Ekonomi Bankası işbirliği ile gerçekleştirdiği Anadolu'nun en büyük 500 şirketi araştırmasının 10'uncu yılında, bir önceki yıla göre 11 sıra birden sıçrayarak 225'inci olduklarını dile getirdi. Sütcü ayrıca, İstanbul Sanayi Odası (ISO) tarafından açıklanan Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşları listesinde de bu yıl 76 sıra yükselerek 676'ncı sıraya yerleştiklerini aktardı.

YATIRIMLARIN MEYVESİ
Salih Sütcü, "Türkiye'de dokunmuş plastik sektörünün en büyük oyuncularındanız. Sürekli yatırım yapıyoruz ve yaptığımız yatırımların meyvesini büyüyerek alıyoruz" dedi. AHSOSB'deki mevcut 5 tesise ilave olarak kapasite artırımı ve yeni ürün üretimi için 140 bin metrekare arazi üzerinde fabrika yatırımı yaptıklarını söyleyen Salih Sütcü, toplam alan olarak 270 bin metrekareye ulaştıklarını ifade etti. Sütcü, bu yatırım ile aynı çatı altında birçok endüstriyel ve tarımsal ambalaj malzemeleri üretimine yeni ürünler ile devam edeceklerini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En hızlılar arasında Abdioğulları var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN