Olimpiyatın yolu Adana'dan geçecek

Giriş Tarihi: 20.12.2013

Şehir merkezi deniz kıyısında bulunmayan Adana, Seyhan Baraj Gölü'ndeki kano ve kürek çalışmalarıyla, Türkiye Olimpik Hareket Merkezi (TOHM) olarak seçildi

2013 Akdeniz Oyunları'nın ardından tüm dikkatleri üzerine çeken Adana, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün aldığı kararla, sporda bir ilke daha imza atıyor. Şehir merkezinin denize yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunduğu Adana, sporcuların Seyhan Baraj Gölü'nde yürüttüğü kano ve kürek çalışmalarındaki başarıları ve hava şartlarının 12 ay müsait olması nedeniyle Türkiye Olimpik Hareket Merkezi (TOHM) olarak seçildi. Bundan böyle olimpiyata giden yol Seyhan Baraj Gölü'nden geçecek.

MİLLİ TAKIM İÇİN

Kano ve kürek sporunda en gerekli olan hava koşulları ve Seyhan Baraj Gölü gibi değere sahip Adana'yı herkes konuşacak. Başta Çukurova Üniversitesi öğrencileri olmak üzere çağdaş parkurda Türkiye'nin tüm bölgelerinden ilk etapta 600 sporcu kano-kürek eğitimi alacak. Antrenörlerin bilimsel kamp ve eğitim çalışmalarının ardından milli takımlara yeni isimler kazandırılacak.

HEDEF BREZİLYA VE TOKYO

Adana'da kano ve kürek için tüm olanakların 12 ay boyunca mevcut olduğunu, Avrupa ile yarışacak tesisler bulunduğunu belirten Kano İl Temsilcisi Tolga Çelik, TOHM'nin amacının 2016'da Brezilya ile 2020'de Tokyo'da gerçekleştirilecek Olimpiyat Oyunları'na sporcu hazırlamak olduğunu ifade etti. Çelik, çalışmaların Çukurova Üniversitesi Kayıkhanesi'nde başladığını söyledi.

ÇEKİM MERKEZİ OLACAK
Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ile Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi'nin projeye tam destek verdiğini belirten Tolga Çelik, "Adana su sporları için bir cennet. Seyhan Baraj Gölü, rüzgar, tesis, malzeme, antrenör her şey mevcut. Tüm hedefimiz Adana'yı çekim merkezi yapmaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Olimpiyatın yolu Adana'dan geçecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN