Ortadoğu'yu düşünen Adana'da olmalı

Türkiye'nin ticaret ve sanayi deneyimi en fazla olan illerinden Adana, potansiyeliyle özellikle Ortadoğu'ya açılmak isteyen firmalara önemli fırsatlar sunuyor

Giriş Tarihi: 20.12.2013
Gelişme çabasındaki birçok ülkeyle dünyanın yeni cazibe merkezlerinden biri olan Ortadoğu, Türk yatırımcısının da dikkatini çekiyor. Bölge ülkelerine yönelik üretim yapmayı planlayanlar için de tercih edilecek yerlerin başında Adana geliyor. Ticaret ve sanayi geçmişiyle Türkiye'nin en kıdemli illerinden biri olan Adana, özellikle tarıma dayalı gıda, tekstil, mobilya, ayakkabı ve makine imalat alanlarına yatırım yapmak isteyenler için kaçırılmayacak fırsatlar sunuyor.

MEVDUAT 13 MİLYAR LİRA

Adana'nın ekonomideki köklü geçmişinin en önemli sembollerinden biri, 1894'te kurulan Ticaret Odası (ATO). Şu anda üye sayısı 28 bin 500'ü bulan ATO'nun Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe'ye göre Adana, ticaret ve sanayideki geçmişi, coğrafi avantajları, mevcut yatırımları, nitelikli iş gücüyle büyük bir potansiyele sahip. Adana'nın sermaye birikiminin de ciddi boyutta olduğunu belirten Menevşe, BBDK verilerine göre bankalardaki toplam mevduatın 13 milyar liraya ulaştığını söylüyor.

LOJİSTİK OLANAKLARI YÜKSEK

Atila Menevşe, Adana'nın özellikle tarıma dayalı sanayi, tekstil, makine imalat, ayakkabı ve mobilya sektörlerinde yüksek potansiyele sahip olduğunu vurguluyor. Bu sektörlerde Adana'da büyük bir altyapının ve uzun yıllara dayanan bir deneyimin bulunduğunu kaydeden Menevşe, lojistik olanaklarının da yatırım cazibesini artırdığını kaydediyor. Başkan Menevşe, şu anda tek sıkıntının çevre illere göre teşviklerin yetersizliği olduğunu, bunun da ocak ayında giderilmesini beklediklerini söylüyor.

ORTADOĞU'YA YAKIN BİR ÜS

ATO Başkanı Atila Menevşe, Adana'nın yatırım avantajlarını anlatırken, Ortadoğu ülkelerine açılmak isteyen firmalara özel bir çağrıda bulunuyor. Adana'nın Ortadoğu'ya yakınlığını ve halihazırda ihracat yapan firmalarını vurgulayan Menevşe, "Ortadoğu'da başta Irak olmak üzere birçok ülke ihracat için cazip pazarlar oluşturuyor. Barışın gelmesinin ardından Suriye'nin de büyük fırsatlar sunması bekleniyor. Bu coğrafyaya en yakın gelişmiş illerin başında ise Adana geliyor. Adana Ortadoğu pazarı için önemli bir üs" diyor.

ERBİL'E OFİS HAZIRLIĞI
Adana Ticaret Odası (ATO) son dönemde özellikle küçük firmaların ihracatta gelişmesi, hiç yapmamış olanların da adım atması için proje üstüne proje geliştiriyor. Uluslararası Rekabeti Geliştirme Programı'nın (Ur-Ge) Adana uygulayıcısı olan ATO, mobilyacılar, ayakkabıcılar ve konfeksiyoncuların ihracatla tanışmasına öncülük ediyor. ATO ayrıca son dönemde özellikle Irak, Belçika ve İngiltere'ye yönelik ticari ataşelikler ve odalar aracılığıyla ciddi çalışmalar yapıyor. ATO'nun bir başka dış ticaret çalışması da Irak'ın Erbil kentine bir ofis açma hazırlığı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortadoğu'yu düşünen Adana'da olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN