Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'de Lütfü Savaş depremi

AK Parti'den aday gösterilmeyince CHP ile dirsek temasına geçen Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kentte CHP örgütleri tarafından sert tepkiyle karşılandı

Giriş Tarihi: 21.12.2013
AK Parti'den aday gösterilmeyince soluğu CHP'de alan Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın CHP'ye üye olması partiyi ikiye böldü. Kimileri seçimi kazanmak için her yolun mubah olduğunu söylerken, ithal adayların partiye alınmamasını isteyen örgütler de genel merkezlerine tepki faksları ve mesajları gönderiyor. Partililerin tepkisinin en büyük nedeni, CHP'den Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak açıklanmasına kesin gözüyle bakılan Savaş'ın, 5 yıllık görev süresince Antakya'ya bir şey kazandırmadığı yönünde. İktidar partisi arkasında olmasına rağmen Antakya'da hizmet üretemediği gibi başta içme suyu, temizlik gibi hayati önem taşıyan sorunlara çare bulamadığı iddia edilen Lütfü Savaş'ın, bütün parayı alt yapıya harcaması tepkiye neden oldu. Sosyal, Kültürel ve ekonomik olarak da Antakya'ya bir katkısı bulunmayan Savaş'ın sağ kesimden oy getirir düşüncesiyle genel merkez tarafından aday gösterilme çabaları CHP örgütlerini de ayağa kaldırdı.

"SAĞCI ADAY"
Savaş'ın partisi tarafından aday gösterilmediği için tüm umutlarını partileri CHP'ye bağladığını belirten CHP İskenderun İlçe Örgütü'nde toplanan bir grup partili, sağcı aday arayışına ortak tepki göstererek, "Biz Hatay'da CHP olarak seçimi alacak güçteyiz. Partinin bu tutum ve davranışlarını anlamakta zorluk çekiyoruz. CHP adayları bu seçimi alacak kapasitede. Seçimi tam alacağız derken yapılan bu yanlış hareketler partimize zarar veriyor" dedi. CHP İskenderun İlçe Başkanı Süleyman Uyar, sağcı aday arayışına tepki göstererek, "Aynı tepkiyi daha öncede göstermiştik. Bu görüş ve düşüncelerimizin arkasındayız. Umarız bu sesimizi yetkililer duyar. Bizler seçime hazırız. CHP'li olmayan adaylar bu partiye zarar verir" dedi. Partili Münir Tümkaya ise milletvekillerinin kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini belirterek, "Bu partiye yazık ediliyor. Milletvekilleri ikbal uğruna Hatay'ı katlediyor. Bu seçimi alacak güç CHP'de var. Lütfen yetkililer duruma el atsın" diye konuştu.

ATATÜRK'ÜN PARTİSİ
Bir başka partili Nilgün Selçuk ise, "Biz CHP için çalışan, varını yoğunu ortaya koyan insanlarız. Biz seçim kazanmak istiyoruz. Atatürk'ün partisiyiz. Bu ismi geçen insanların partimizle hiçbir alakası yok. Hatay'da gezi olaylarında 3 şehit verdik. Bu Mete Aslan, Lütfi Savaş neredeydi o zaman? Bunların arkasından hiçbir partili gitmez" şeklinde tepki gösterdi.

"ÇAKMA ADAY"
30 yıllık partili doktor Tayfur Saygılı ise CHP dik duruşu ile yıllardır var olduğunu belirterek, "CHP bugün ayakta ise bu duruşundandır. Diğer partiler zamanla yok olmuşlardır. Burada o zaman genel başkanlığa Tayyip Erdoğan'ı getirelim, daha güzel olur. Parti iktidar olur. Böyle bir şey olur mu hiç? Bu politika yanlıştır. Çakma CHP'liler istemiyoruz" dedi.

BU MANTIK YANLIŞ
CHP'li avukat Bülent Akbay ise milletvekillerinin kendi ikballeri uğruna kendine yakın isimleri genel merkeze götürdüğünü belirterek, "Bu mantık son derece yanlış bir iştir. Bizler CHP'nin tabanı, gerçek sahipleriyiz. Milletvekillerimiz kazanmayı düşünmüyorlar. Hatta aday kazanmasın, biz borumuzu öttürelim diyorlar. Kendileri bir daha nasıl seçilirim onun hesabındalar. Genel merkezin bunlara dur demesini bekliyoruz. Tek ses tek yürek olduğumuzu belirtmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de Lütfü Savaş depremi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN