İşçiler dertlerini toplantıda anlattı

Şanlıurfa'da kendileri için düzenlenen toplantıya katılan tarım işçileri, ağır yaşam şartlarının zorluklarını yetkililerle paylaştı

Giriş Tarihi: 22.12.2013
Şanlıurfalı tarım işçilerinin sağlığı için Sağlık Bakanlığı, Birleşmiş Milletler, Harran Üniversitesi, Hollanda Büyükelçiliği ve Toros Tarım işbirliğiyle proje geliştirildi. Mevsimlik Tarım İşçileri ve Ailelerin Sağlığı Geliştirme Programı kapsamında tarım işçileri, El Ruha Otel'de düzenlenen toplantıya katılarak yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Tarım işçilerinden Yasin Avdan yılın 8 ayını il dışında geçirdiklerini belirterek "16 yıldır Şanlıurfa dışına işçi çıkarıp, oralarda çalışmalarına yardımcı oluyorum. Ben dahil tüm işçiler, gurbette çok zorluklar yaşıyor" dedi.

TOPLUMDAN DIŞLANIYORUZ
Çalışmaya gittikleri yerlerde, oralardaki insanlar tarafından hor görüldüklerini de aktaran Avdan, "Konya, Afyon Yozgat gibi illerdeki insanlar tarafından kötü kelimelerle anılıyoruz. Bize başka bir gözle bakıyorlar, bizi toplumdan dışlıyorlar ve işleri bitince taşınmamızı istiyorlar" diye konuştu. Şaha Çiftçi ise çalışmaya gittikleri yerlerde hayvanların kaldığı yerlerde kaldıklarını belirterek, "Sağlığımızı nasıl koruyabiliriz ki? Hayvanlarla aynı ortamı paylaşıyoruz" dedi. Şükran Elmas da çalışmaya gittiklerinde mecburiyetten çocuklarını da beraberinde götürdüklerini söyleyerek, "Çocuklarımızı burada yalnız bırakamıyoruz. Yurtlarda kalması için başvuruyoruz. Devlet, çocuklarımızı yurda almıyor. Yurda alsalar, çocuklarımız eğitimlerinden geri kalmaz" diye konuştu. Toplantıda tarım işçileri yaşadıkları sorunları dile getirirken, çocuklar da okulu bırakmak zorunda kalmaktan yakındı. 16 yaşındaki Kadir Çiftçi, "Babamın okur-yazarlığı olmadığı için fabrikalarda babama iş vermiyorlar. Babam çalışmadığı için okulu bırakıp, çalışmak zorunda kaldım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşçiler dertlerini toplantıda anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN