Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Su hasretinde son 750 metre

Şanlıurfa'nın Suruç Ovası'nı suya kavuşturacak ve Ayn Zeliha adı verilen makineyle delinen tünelde son 750 metre kaldı. Tünel, dünyada 5'inci sırada yer alacak

Giriş Tarihi: 23.12.2013
Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise 5'inci büyük su iletim tüneli olan, Şanlıurfa'nın Suruç Ovası'nın 40 yıldır suya hasret kurak topraklarına bereket getirecek, 17 kilometre uzunluğundaki tünelin bitmesine sadece 750 metre kaldı. Projenin en önemli ayağını oluşturan toplam 17 bin 185 metre uzunluğundaki, 7.80 metre kazı çapında ve 7 metre iç çapındaki Suruç Tüneli'nin içinden adeta bir nehir akacak. Saniyede akıtacağı 90 metre küp su ile Suruç Ovası'ndaki 950 bin dekarlık tarım arazilerini basınçlı olarak yağmurlama ve damlama sistemiyle sulamanın yanında 190 bin kişiye istihdam imkanı sağlayacak olan tünel, ekonomiye her yıl 270 milyon dolarlık katkı sunacak.

NEMRUT'UN KIZI DELİYOR

Müteahhit firma İlci Holding'in Proje Müdürü Mahmut Temel, SABAH Güney'e yaptığı açıklamada, 205 milyon liraya mal olacak Suruç Tüneli'nde şu anda 16 bin 250 metre kazı ve betonlama çalışmasının, İtalya'dan getirilen 8 metre çapında, 150 metre uzunluğundaki Nemrut'un Kızı (Ayn Zeliha) adını verdikleri, dünyanın 3'üncü büyük tünel açma makinesiyle yapıldığını söyledi. Temel, "Atatürk Barajı'ndan Suruç Ovası'na saniyede 90 metreküp taşınacak olan su, Türkiye'nin birçok nehrinden daha büyük debiye sahip olacak. Suruç'un ve bölge insanının kaderini değiştirecek bu projeyle bereket gelecek olan kurak ovalar suya kavuşurken insanımızın yüzü gülecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su hasretinde son 750 metre
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN