Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiftçilere önemli 'nimet' hayvanlara besin kaynağı

Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün bilimsel çalışmasıyla ıslah edilen ve deneme üretimi yapılan yonca tohumu, çiftçinin gözdesi

Giriş Tarihi: 24.12.2013
Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) işbirliğinde, 4 yıllık çalışmanın sonucunda yılda 8 kez biçimi yapılan ve verimi yüksek yonca bitkisi tohumu üretildi. Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünde ıslah edildikten sonra Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından deneme üretimi gerçekleştirilen yonca tohumu, verimiyle dikkat çekiyor.

TÜRKİYE'NİN İHTİYACI

DPT ile TAGEM'in yürüttüğü 'Islah ve Orijinal Tohumluk Üretim Merkezi Altyapı Projesi' kapsamında üretilen tohumun çiftçilere önemli gelir sağlaması öngörülüyor. 'Nimet' ismi verilen tohumun deneme üretimlerinde yılda 8 defaya yakın biçim alınabilen verim elde edildi. Deneme üretimini yürüten ziraat yüksek mühendisi Mehmet Fatih Yılmaz, Türkiye'nin yıllık 26-28 milyon ton civarında kaliteli kaba yeme ihtiyacı olduğunu anımsattı.

ÇOK HIZLI BİR ARTIŞ GÖSTERDİ
Hayvanlara kaliteli bir yem sağlamak, çayır ve meraların aşırı derecede ve erken otlatılmasını önlemek için yem bitkisi üretimine gereken önemin verilmesi gerektiğine işaret eden Yılmaz, "Türkiye'de 2003'te 2 milyon 900 bin dekar olan yonca ekim alanı çok hızlı bir artışla 4 yıl sonra 5 milyon 348 bin 965 dekara yükselmiştir. Ancak ülkemizde kullanılan yonca tohumunun yüzde 78'lik bölümü milyonlarca dolar ödenerek yurt dışından temin edilmektedir" dedi.

GENİŞ ALANLARDA ÜRETİLECEK

Yılmaz, Türkiye'nin yonca tohum bitkisini sağlamak amacıyla önemli bir projenin hayata geçirildiğini dile getirdi. Adana'da geliştirilen 'Nimet' ismi verilen yoncayı arazilerinde deneme üretimi gerçekleştirdiklerini ifade eden Yılmaz, "Oldukça yüksek tohum verimi elde ettik. Önümüzdeki yıllarda birtakım eksikliklerin giderilmesiyle inşallah çiftçimizin ihtiyaç duyduğu tohumun bir kısmını burada üreteceğiz. Daha sonra ise geniş alanlarda üretilmesi için ilgili kuruluşlara vererek ülkemizin yonca tohum sıkıntısını gidermiş olacağız" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiftçilere önemli 'nimet' hayvanlara besin kaynağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN