Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HES'lerdeki balık geçitleri çalışmıyor

HES'lerdeki balık geçitlerinin, Türkiye'deki 70'i endemik olmak üzere 300 civarında tatlı su balığı çeşidi için hayati önem taşıdığı bildirildi

Giriş Tarihi: 26.12.2013
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Alp, HES'lerdeki balık geçitlerinin, Türkiye'deki 70'i endemik olmak üzere 300 civarında tatlı su balığı çeşidi için hayati önem taşıdığını söyledi. Alp, Türkiye'de son 10 yılda hidroelektirik enerji yatırımlarında artış olduğunu, akarsu havzalarındaki en küçük derelerde bile zincirleme HES yapıldığını belirtti.

PROJE BAŞLATILDI
Çevresel değerleri göz önüne alarak TÜBİTAK tarafından desteklenen Ceyhan Havzası'nda tatlı su balıkları için proje başlattıkların anımsatan Alp, bu çalışmayla bölgedeki balıkların göçlerini tespit etmeyi amaçladıklarını ifade etti. Projeyle uygun balık geçitleri tasarlandığını aktaran Alp, "Balık geçitlerinin etkinliğini araştırıyoruz. HES'lerin olduğu derelerde analizler yaparak haritalar oluşturuyoruz" diye konuştu.

TAKİP CİHAZI TAKILDI

2015'te bitecek proje kapsamında bir yıl önce 100 civarında balığa cerrahi operasyonla radyo verici yerleştirerek sahaya sürdüklerini hatırlatan Alp, bir yıl sonra 60 civarındaki balığın geçitleri kullanarak bir üst baraj gölüne geçtiğinin tespit edildiğini kaydetti. Proje sonucunda bölge için uygun balık geçidi modeli belirleyerek özellikle akarsu yatağındaki yapay göller oluşturarak mevcut yüzde 10'luk can suyu ile balıkların daha yaşayabilir hale gelmesini sağlayacaklarını dile getiren Alp, bunu da ilgili kurumlara önereceklerini vurguladı.

GEÇİTLER YETERLİ DEĞİL

Türkiye'deki HES'lere bakıldığında balık geçitlerinin yeterli olmadığına işaret eden Alp, "Bir kere HES'lerde balık geçitleri yapma zorunluluğu var. Son 10 yılda yapılan özel sektöre ait HES'lerde balık geçitleri var. Fakat devlete ait HES'lerin hemen hemen hiçbirinde balık geçidi yok" diye konuştu. Alp, özel sektörün sahip olduğu HES'lerin balık geçitlerinin etkinliği konusunda herhangi bir araştırma bulunmadığını savunarak, "HES'lerde yaptığımız incelemede balık geçitlerinin büyük çoğunluğunun çalışmadığını tespit ettik" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HES'lerdeki balık geçitleri çalışmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN