Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyelilerin can damarı sınırda bulunan üç kapı

Ülkelerindeki iç savaşta yaşam mücadelesi veren Suriyeliler için, uluslararası yardımların Türkiye üzerinden ulaştırıldığı 3 sınır kapısı hayati önem taşıyor

Giriş Tarihi: 27.12.2013
Suriye'de yaklaşık 3 yıldır süren iç savaş nedeniyle zor durumda kalan ve yaşadıkları yerleri terk edemeyenler, sivil toplum kuruluşlarının yardım ulaştırdığı Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü, Kilis'teki Öncüpınar ve Şanlıurfa'daki Akçakale sınır kapılarını adeta "can damarı" gibi görüyor. İç savaşın ardından birçok Suriyeli, başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelere sığınıp, çadır kentlerde ve kiraladıkları evlerde kendilerini güvende hissederken, ülke dışına çıkamayanlar ölüm korkusu içinde Türkiye ve diğer ülkelerden gelen yardımlarla hayata tutunmaya çalışıyor.

AKTARMA YAPILIYOR

Yardım kuruluşlarının gıda, ilaç ve barınma malzemeleri, Hatay, Kilis ve Şanlıurfa'daki sınır kapılarından geçen TIR'larla Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaya çalışılıyor. İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi Basın Danışmanı Burak Karacaoğlu, Suriye'deki olaylar başladığından beri bu ülke vatandaşlarına yardımda bulunduklarını söyledi. Karacaoğlu, yardımları Türk TIR'larıyla tampon bölgeye kadar taşıdıklarını, burada ise Suriye plakalı TIR'lara aktardıklarını belirtti.

GÜÇLÜKLE ULAŞTIRILIYOR

Karacaoğlu, gıda maddesinden battaniyeye, kıyafetten tıbbi malzemeye Suriyelilerin ihtiyaçlarını karşılamaya gayret gösterdiklerini anlattı. Halep, Hama, Şam bölgelerine yardım ulaştırılmasında sıkıntı yaşandığını dile getiren Karacaoğlu, malzemelerin dağıtımı sırasında bile hava saldırılarına maruz kalınabildiğini söyledi. Babel Hava Sınır Kapısı'nda Suriyelilerin sığındığı bölgeye bile zaman zaman saldırı düzenlendiğini ifade eden Karacaoğlu, bu nedenle yardımların ulaştırılmasında aksama yaşanabildiğini belirtti.

GÜNDE 10-15 TIR GİDİYOR

Türkiye sınırı yakınında en büyük sığınmacı kampının Atme'de olduğunu ifade eden Karacaoğlu, "Burada yaklaşık 30 bin kişi zor şartlarda yaşamaya çalışıyor. Çoğunluğu kadın ve çocukların kaldığı kampa yardımlarımızı ulaştırmaya çalışıyoruz" diye konuştu. Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı'nda ise Halep ve kırsalına yardım götürülmeye çalışıldığını belirten Karacaoğlu, yaklaşık 1,5 yıldır 10 bin Suriyeliye yemek verdiklerini kaydetti. Karacaoğlu, Türkiye'den Suriye'ye İHH İnsani Yardım Vakfı olarak üç ana kapıdan günlük ortalama 10-15 TIR'la yardım ulaştırdıklarını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyelilerin can damarı sınırda bulunan üç kapı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN