Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Azize Thekla'nın hayatını yazacak

Giriş Tarihi: 28.12.2013

Yeni romanı için çalışmalara başlayan Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, Azize Thekla'nın hayatını romanda anlatacak

Roman ve hikayeleri ile tanınan Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, Azize Thekla adlı fantastik romanı yazmaya karar verdi. Kabahasanoğlu, Silifke'de uzun yıllar yaşayan, annesi, nişanlısı ve diğer ortak dostlarının karşı çıkmalasına rağmen Tarsuslu Havari olarak bilinen Aziz Pavlus'un anlattıklarını benimseyen Azize Thekla'nın hayatını romanlaştırmanın Mersin ve Doğu Akdeniz'in tanıtımına katkı sağlayacağını kaydetti.

MERSİN'DE YAŞADI

Romanın içeriği hakkında bilgi veren Bahaettin Kabahasanoğlu, "Konyalı nişanlı bir genç kız olan Azize Thekla yedi yaşında iken yolu Konya'dan geçen, bitişik evde vaaz veren Aziz Pavlus'u dinler, onun öğretisine ilgi duyar. Annesi, nişanlısı ve diğer ortak dostlarının karşı çıkmalarına rağmen Tarsuslu Havari olarak bilinen Aziz Pavlus'un anlattıklarını benimser. Bu çerçevede başından geçen olaylar ve yaşadıklarını anlatan bir roman olacak" diye konuştu. Kabahasanoğlu, Isparta ve Karaman'dan sonra Mersin Silifke'ye yerleşen Azize Thekla'nın 90 yıllık ömrünün geri kalanını, günümüzde kendi adıyla anılan Aya Thekla denilen yerde geçirdiğini söyledi.

HİÇ BOŞ DURMUYOR
Kabahasanoğlu, efsane ve masalları edebiyata kazandırmak için uğraş verdiğini belirterek, "Malatya'da 'Kurnaz Tilki ile Toprak Ana' adlı çocuk oyununu, Ankara'da "Altın Saçlı Kahraman' adlı anlatı ve 'Bir Bakanın Randevu Defteri' adlı tiyatro oyununu tamamladım. Mersin'de göreve başladıktan sonra yazılacak onlarca roman ve tiyatro konusu içinde Azize Thekla adlı fantastik romanda karar kıldım. Şehrimizi tanıtmak amacıyla yerel ve ulusal gazetelerde Mersin kültür ve turizmine ait yazılar yazıyor, TV programlarına katılıyorum" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Azize Thekla'nın hayatını yazacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN